ВИДЕО: Како да направите златни и сребрени јајца – велигденска техника за бојадисување јајца хит во 2021 година

Постојано бараме нови начини и техники за бојадисување и украсување на велигденските јајца, овие два начина се нешто ново и воодушевувачко.

Замислете полни чинии со златни и сребрени велигденски јајца? Тоа е најгламурозниот детаљ од празничната трпеза! Еве како да направите сребрено јајце:

Потребно е: варено јајце, алуминиумска фолија, белки или органски лепак. Начин на подготовка: Сварете ги и изладете ги јајцата. Исечете мали парчиња алуминиумска фолија. Во посебен сад, лесно изматете ги белките или користете лепак направен од брашно.

Изматете го јајцето со белка од јајце или лепак со мека четка, а потоа залепете ја фолијата. Исушете ги и ставете ги јајцата на маса во кошница. Не може да биде поедноставно!


Златни јајца – Потребно е: варени јајца (кафеави), течна боја на јајца. Начин на подготовка: Добро измијте ги јајцата со сунѓер и детергент за миење садови. Потоа сварете ги во солена вода. Кога ќе се изладат, добро исушете ги.

Ставете ја течната, златна боја на јајца на вашите дланки и превртете го јајцето меѓу дланките едно по едноза да добиете доволно златна боја. Направете го тоа двапати, за да ја направите бојата „поживописна“.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!