Возачот загинал прв, затоа вратите не се отвориле – а луѓето останале затворени, вели новинарка на БТВ

Репортерката на БТВ Новините, Мариета Николаева, ја следеше реакцијата на институциите во првите часови по тешката несреќа со автобус на автопатот Струма, пренесува утрово бтв новините.

„Првичните информации што ги добивме 20 минути по инцидентот беа околу 46 мртви. Не верував, ми изгледаше апсурдно и побарав да ми се повторува неколку пати. Ова беше првата информација, се знаеше дека автобусот изгорел. Отидовме таму и ги разјаснивме деталите“, изјави новинарката за „Ова утро“. „Се приближивме до местото, собрав информации што се случило. Секако, ги зачувавме деталите на гледачите, бидејќи хоророт е голем“, додаде таа.

Колку што таа самата разбрала, надлежните многу брзо реагирале. Шефот на противпожарната служба бил на терен за десет минути. Ова го потврдуваат и самите македонски власти, кои подоцна им се заблагодарија на нивните бугарски колеги за брзата реакција.

„Во овој случај луѓето беа заробени, знаеле што следува. Пожарот избил и сѐ се случило за неколку минути. Тие сфатија дека се заробени, вратите беа затворени. Според моите информации, двајцата возачи загинале. Возачот зад воланот еден од првите загинал и затоа вратите останале затворени“, изјави Мариета Николаева.

Само седум луѓе имале вистинска среќа и со средствата при рака успеале да скршат еден прозор и избегале, додаде таа. „Според информациите од мои извори, во автобусот всушност биле пронајдени туби. Што имало во нив и дали придонеле или биле причина за овој пожар останува да видиме. Сè уште претстојат многу тешки прегледи, кои одземаат многу време“, објасни новинарката.

„Според пожарникарите, всушност, со овој силен удар и со овој допир со заштитната ограда, можно е да дојде до искра и да избие пожар. Но, овде имаме интензивно горење, овој пожар избувнувал наеднаш. Многу е важно да се открие што го предизвикало ова интензивно горење“, изјави Мариета Николаева.

Според неа, експертите се многу внимателни во однос на информациите и се сомневаат дека вештачењето ќе биде брзо направено. Само автотехничкото вештачење може да трае три месеци, прецизира таа. Новинарката не ја исклучи можноста дека причина за тешката несреќа е човечка грешка.

„Во повеќето случаи возачите се всушност виновни за овие несреќи. Сепак, законски не е дозволено двете земји да учествуваат во истрагата. Во овој случај, истрагата целосно ја презема Националната истражна служба. Македонските власти ќе учествуваат до тој степен што ќе бараат документи од бугарска страна“, објасни Мариета Николаева.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!