Ги превземаа работите во свои раце: Шведска воведува „личен локдаун“

Од почетокот на пандемијата, Шведска никогаш не воведе заклучување, но сега еден од нејзините региони се одлучи за поинаков пристап со прогласување на „личн локдаун“.

Една од најгусто населените области во Шведска, Упсала, ја донесе оваа одлука затоа што скокна дневната стапка на пациенти со коронавирус во земјата. „Бараме секој поединец да се однесува како да е во личн локдаун“, рече Микаел Колер, шеф на здравството во шведскиот регион Упсала.

Нарекувајќи го напорот „извонреден“ чекор, Колер рече дека официјалните лица бараат од жителите на Упсала да имаат само близок контакт „со луѓето со кои живеат“ „Ако треба да бидат со други луѓе … секој мора да се сомнева дека секој што ќе го сретне може да биде заразен“, рече тој.

Прогласувањето за „личн локдаун“ дојде кога Шведска се бореше со зголемување на случаите на заболување, за што официјалните лица во голема мера го обвинија ширењето на британската варијанта на вирусот. Шведска во вторникот објави дека достигнала седумдневен просек од 587 нови инфекции на милион жители, со тоа просек на земјата го надминува просекот на другите земји низ континентот, вклучувајќи ги Франција и Полска, според последните податоци на „ Our World in Data“.

Во Упсала евидентирани 908 случаи на 100.000 жители во последните две недели, во споредба со 772 низ целата земја, рече Колер, новите упатства на регионот, првично објавени минатата недела, се неопходен чекор. Постојат два универзитета во Упсала, поради што експертите веруваат дека младите стојат зад зголемувањето на бројот на пациенти. „Имаме многу млади луѓе кои патуваат кон своите домови и назад“, додаде Колер.

Тој исто така истакна дека од почетокот на пандемијата, шведската национална влада е „попасивна“ во однос на ограничувањата на коронавирусите отколку соседните земји. Земјата ги заостри ограничувањата на коронавирусите откако вториот бран на вирусот се појави во октомври, наметнувајќи ограничувања за посетителите на продавниците и јавните места, како и пабовите и рестораните, принудувајќи ги да го почитуваат полицискиот час.

Сепак, Шведска никогаш не воведе блокада слична на онаа што се гледа во другите земји, како што се Франција и Велика Британија. Колер смета дека одговорот на Шведска на почетокот на пандемијата е „премногу пасивен и тие не дејствуваа толку брзо како што требаше“. „На долг рок, мислам дека тргнавме по вистинскиот пат, бидејќи би било тешко да се има блокада некое време, а потоа уште едена“, додаде тој.

Говорејќи на прес-конференција во вторникот, д-р Андерс Тегнел, шведски државен епидемиолог, рече дека одлуката на Упсала да ги заостри мерките е разбирлива со оглед на епидемиолошката состојба во областа. Сепак, тој рече дека верува дека на крајот постои мала разлика помеѓу упатствата на регионот и сеопфатната порака на Шведска до жителите да практикуваат социјално дистанцирање и да го намалат дружењето што е можно повеќе.

Како се разликува „личната блокада“ во Упсала од остатокот на Шведска? Пораката до граѓаните да влезат во „личн локдаун“ и да ги сметаат сите човечки контакти како потенцијален ризик се појави на постерите и на сите реклами, пренесуваат шведските медиуми.

My Swedish region is now urging everyone in the region to go into a “personal lockdown” and “assume that everyone you meet is infected”. https://t.co/griN22JpM6 pic.twitter.com/0w92Qoxjr7

— Emma Löfgren (@ekjlofgren) April 13, 2021

 

Иако ова е забележително поостар тон, вистинските препораки остануваат исти, а тие се:

  • Ако имате симптоми, останете дома и тестирајте се
  • останете најмалку два метра подалеку од другите луѓе, и во затворени простории и на отворено
  • не поминувајте време во зафатени затворени средини
  • Ако може, работете од дома
  • Ако мора да користите јавен превоз, користете маска за лице
  • не се среќавајте со луѓе со кои не живеете.

Првите четири точки се поклопуваат со националните препораки што важат за сите, насекаде во Шведска со месеци, но последните две се малку поинакви.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!