Добри вести: Пристигнува таблета против Ковид-19- ќе се користи во комбинација со друг лек

До крајот на мај „Фајзер“ ќе ја заврши првата фаза од клиничките испитувања и тие веруваат дека до есен ќе ги имаат првите антивирални лекови против Ковид-19, пишува Макфакс.

Лекот досега беше именуван како PF-07321332 и во лабораториски услови се покажа како одличен во спречување на ширењето на вирусот Сарс-Ков-2, па веројатно и тестирањето на луѓе во САД и Белгија ќе биде подеднакво успешно до крајот на годината, пренесува „Дејли мејл“.

Тоа е лек што може да ја види светлината на денот благодарение на тимови на научници како проф. д-р Иван Џикиќ од Гете институтот во Франкфурт кои се обидуваа да ги пронајдат слабите точки на вирусот.

Нивниот лек се базира врз насочено дејство на ензимите на вирусот, односно протеазата. Лекот спречува размножување на вирусот и е комплементарен со вакцините. Тоа значи дека можеме да го користиме кај вакцинирани и невакцинирани лица, како и кај секој што ќе биде заразен со ковид во иднина.

Целиот текст на овој ЛИНК

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!