Италијанска студија: Поголем дел од починатите вакцинирани луѓе против Ковид-19 умираат поради овие фактори

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...

Поголем дел од починатите вакцинирани луѓе на Ковид-19 биле со срцеви проблеми, деменција и канцер, покажала новата италијанска студија.

Мала е веројатноста дека личноста вакцинирана против Ковид-19 ќе почине од таа болест, освен доколку истата не е многу стара или пак веќе тешко болна од друга болест пред инфекцијата, покажуваат резултатите од студијата спроведена во Италија.

Студијата на Националниот здравствен институт (ISS) во состав со редовните извештаи на ISS за починати од Ковид-19, покажува дека просечната старосна граница кај оние кои починале од Ковид-19, а кои биле вакцинирани била 75 години. Во просек истите имале веќе пет постоечки болести.

Анализата спроведена од 1 февруари до 5 ноември годинава, проучувала медицинска документација од 671 невакцинирани луѓе кои починале како последица на Ковид-19 и 171 целосно вакцинирани луѓе кои починале од Ковид-19.

Во споменатиот период во Италија имало 38.096 жртви на Ковид-19. Меѓу нив 33.620 биле невакцинирани, 2.130 од починатите биле вакцинирани само со една доза или пак се заразиле при создавањето на антитела, а 1.440 биле целосно вакцинирани.

Италија во октомври ја оствари целта за целосно вакцинирање на 80 отсто од жителите постари од 12 години, прагот кој владата го назначила како значајна стапка на безбедност од вирусот. И покрај постигнувањето на целта, тамошната влада воведе задолжителни пропусници за здравствена заштита од вирусот за сите работници од 15 октомври.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Пред изгрејсонце се вапцаат три црвени јајца, а ова треба да го направите со првото ланско јајце

Првото вапцано јајце во домаќинството се нарекува чуваркуќа, бидејќи како што самото име говори, ја чува куќата и домашните од болести и секакво зло....
error: Содржината е заклучена!