Како да не се заразите оваа есен: Применете ги овие 10 совети со кои ќе го зајакнете имунитетот, а вирусите ќе ве заобиколат

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Сестрата на Јованка Броз ја ја кажа причината зошто таа и Тито немале деца

Животот на Јованка Броз, сопругата на Јосип Броз Тито, нејзиното доаѓање во Белата палата и принудното заминување од неа, почетокот, но и крахот на...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Честитајте го празникот на најблиските: Ова се најубавите пораки за Велигден

Велигден е најубавиот православен празни, а ова се најубавите пораки. *Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас … ЉУБОВТА … ИСКРЕНОСТА …...

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и...

Ако ги следите овие едноставни препораки, шансите да се заразите ќе се намалат…

1. Вакцинирајте се против грип и корона
Ова е најважната препорака и ги советуваме сите што сѐ уште не примиле вакцина против коронавирусот и грипот. Истражувањата покажуваат дека шансите вакцинирано лице да се разболи се далеку помали, а инфекцијата секако треба да биде блага и без развој на компликации. Се препорачува да направите пауза од 30 дена помеѓу двете вакцини, за да не го преоптоварите имунолошкиот систем.

2. Бегајте од студот
Ако ви е многу студено, одете дома или на некое друго топло место каде што нема многу луѓе. По хипотермија, имунитетот слабее и телото станува поподложно на вируси. И на одбранбениот систем и на телото им треба време да се опорават.

3. Држете се на страна од болни луѓе
Ако некој близу вас кива, кашла или кива, многу е веројатно дека е заразен. Да се ​​биде на пет метри оддалеченост од пациентот, ова е минималната зона за ширење на респираторни вируси. Просторот во транспортот е ограничен и има недоволна вентилација, што значи дека вирусот се акумулира побрзо и се шири во воздухот, па веројатноста за инфекција се зголемува. Во секој случај, ако е можно, подобро е да се држите подалеку од можниот извор на инфекција.

4. Не заборавајте да носите и да ја менувате маската
За да не се заразите, потребно е да користите маска. Особено во јавниот превоз и ако се најдете во гужва. Советот е да ги менувате маските за еднократна употреба на секои два часа.

5. Исплакнете го носот и устата со солена вода
Кога не е можно да се избегнат „сомнителни“ контакти, она што можете да направите е да ги исплакнете носот и устата. Експертите советуваат употреба на изотоничен раствор, а исто така можете да подготвите мешавина од вода и обична кујнска сол – 1 g сол на 100 ml вода. Применувајте го овој третман редовно – наутро после спиење и навечер кога ќе се вратите дома. Ова нема да ве заштити од короната, но ќе ве заштити од настинки.

6. Земајте витамини
Покрај редовната употреба на зеленчук и овошје богати со природни микроелементи, препорачливо е да се земаат додатоци на витамини и минерали, особено витамини Ц, Д и цинк, со цел да се зајакне имунитетот.

7. Спијте 8 часа и хранете се здраво
Спиењето и добрата исхрана играат клучна улога во одржувањето на имунитетот. И не заборавајте да пиете многу течности: обична вода, овошни компоти, чаеви…

8. Одржувајте лична хигиена
Измијте ги рацете темелно со сапун или избришете ги со влажни антибактериски марамчиња. Познато е дека може да се заразите со едноставно ракување со лице кое кивало во раката. Редовно одржувајте го вашиот дом чист, отстранете ја прашината и потенцијалните алергени кои ја отежнуваат ситуацијата.

9. Бидете физички активни
Редовната физичка активност (на отворено, додека сѐуште е можно), вежбањето и спортот го зајакнуваат имунолошкиот систем и ги зголемуваат шансите за борба против вирусот. Запомнете дека одбранбениот систем кај лице во депресивна состојба е далеку послаб, во споредба со оние што ни даваат ментални проблеми. Затоа, пронајдете причина за радост и добро расположение.

10. Не земајте превентивно антибиотици
Во никој случај не треба да земате антибиотици или други антимикробни средства за превентивни цели. Ова не само што нема ефект кога станува збор за заштита од инфекција, туку е и многу штетно за здравјето.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експерт за говор на тело: Путин има сериозен здравствен проблем

Во написите на медиумите во светот веќе подолго време се шпекулира дека рускиот претседател Владимир Путин е во лоша здравствена состојба. Шпекулациите за лошата...

Што се случува со Путин: Зошто се држи толку цврсто за масата- вчерашна снимка предизвика многу нејаснотии (ВИДЕО)

Снимката од средбата на Владимир Путин со Сергеј Шојгу, рускиот министер за одбрана, ги започна шпекулациите дека на шефот на Кремљ не му е...

Пред изгрејсонце се вапцаат три црвени јајца, а ова треба да го направите со првото ланско јајце

Првото вапцано јајце во домаќинството се нарекува чуваркуќа, бидејќи како што самото име говори, ја чува куќата и домашните од болести и секакво зло....
error: Содржината е заклучена!