Како да не се заразите оваа есен: Применете ги овие 10 совети со кои ќе го зајакнете имунитетот, а вирусите ќе ве заобиколат

Влатко од село Ореше: Oткако останав без татко и брат, цепам дрва чистам, се правам, се плашам да не останам и без мајка !!!

Трагично е кога децата пред време мора да пораснат без да осознаат што значи безгрижно детство. Жално е кога на дванаесет години мора да...

Три жени го оплакуваа саканиот на Бекута – пејачката не сака да поверува што направила поранешната сопруга додека се спуштал ковчегот

Почесниот претседател на СПС и пратеник Милутин Мркоњиќ вчера беше погребан во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На вечното почивање...

Денес е голем празник: Оваа работа не смеете да ја направите на денешен ден

Денес е Воведение на Пресвета Богородица. Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на...

Едно дете успеало да излезе од автобусот кога се вратило да спасува, изгорело

Сакаме да ја знаеме вистината, за да даде надеж дека нема да се повторат вакви тешки последици, вели Азем Садики, градоначалникот на Општина Студеничани,...

Пророштвата на Нострадамус за 2022 година

Нострадамус е роден во Сен-Реми-де-Прованса, јужна Франција, на 14 декември 1503 година и бил познат француски лекар, кабалист и фармацевт, но се здобил со...

Ако ги следите овие едноставни препораки, шансите да се заразите ќе се намалат…

1. Вакцинирајте се против грип и корона
Ова е најважната препорака и ги советуваме сите што сѐ уште не примиле вакцина против коронавирусот и грипот. Истражувањата покажуваат дека шансите вакцинирано лице да се разболи се далеку помали, а инфекцијата секако треба да биде блага и без развој на компликации. Се препорачува да направите пауза од 30 дена помеѓу двете вакцини, за да не го преоптоварите имунолошкиот систем.

2. Бегајте од студот
Ако ви е многу студено, одете дома или на некое друго топло место каде што нема многу луѓе. По хипотермија, имунитетот слабее и телото станува поподложно на вируси. И на одбранбениот систем и на телото им треба време да се опорават.

3. Држете се на страна од болни луѓе
Ако некој близу вас кива, кашла или кива, многу е веројатно дека е заразен. Да се ​​биде на пет метри оддалеченост од пациентот, ова е минималната зона за ширење на респираторни вируси. Просторот во транспортот е ограничен и има недоволна вентилација, што значи дека вирусот се акумулира побрзо и се шири во воздухот, па веројатноста за инфекција се зголемува. Во секој случај, ако е можно, подобро е да се држите подалеку од можниот извор на инфекција.

4. Не заборавајте да носите и да ја менувате маската
За да не се заразите, потребно е да користите маска. Особено во јавниот превоз и ако се најдете во гужва. Советот е да ги менувате маските за еднократна употреба на секои два часа.

5. Исплакнете го носот и устата со солена вода
Кога не е можно да се избегнат „сомнителни“ контакти, она што можете да направите е да ги исплакнете носот и устата. Експертите советуваат употреба на изотоничен раствор, а исто така можете да подготвите мешавина од вода и обична кујнска сол – 1 g сол на 100 ml вода. Применувајте го овој третман редовно – наутро после спиење и навечер кога ќе се вратите дома. Ова нема да ве заштити од короната, но ќе ве заштити од настинки.

6. Земајте витамини
Покрај редовната употреба на зеленчук и овошје богати со природни микроелементи, препорачливо е да се земаат додатоци на витамини и минерали, особено витамини Ц, Д и цинк, со цел да се зајакне имунитетот.

7. Спијте 8 часа и хранете се здраво
Спиењето и добрата исхрана играат клучна улога во одржувањето на имунитетот. И не заборавајте да пиете многу течности: обична вода, овошни компоти, чаеви…

8. Одржувајте лична хигиена
Измијте ги рацете темелно со сапун или избришете ги со влажни антибактериски марамчиња. Познато е дека може да се заразите со едноставно ракување со лице кое кивало во раката. Редовно одржувајте го вашиот дом чист, отстранете ја прашината и потенцијалните алергени кои ја отежнуваат ситуацијата.

9. Бидете физички активни
Редовната физичка активност (на отворено, додека сѐуште е можно), вежбањето и спортот го зајакнуваат имунолошкиот систем и ги зголемуваат шансите за борба против вирусот. Запомнете дека одбранбениот систем кај лице во депресивна состојба е далеку послаб, во споредба со оние што ни даваат ментални проблеми. Затоа, пронајдете причина за радост и добро расположение.

10. Не земајте превентивно антибиотици
Во никој случај не треба да земате антибиотици или други антимикробни средства за превентивни цели. Ова не само што нема ефект кога станува збор за заштита од инфекција, туку е и многу штетно за здравјето.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Едно дете успеало да излезе од автобусот кога се вратило да спасува, изгорело

Сакаме да ја знаеме вистината, за да даде надеж дека нема да се повторат вакви тешки последици, вели Азем Садики, градоначалникот на Општина Студеничани,...

Лекува заразени со омикрон во Јужна Африка и вели дека вакцинираните немаат никакви компликации

Видов вакцинирани луѓе и тие не беа сериозно болни. Сè уште сме на почеток што се однесува до новиот сој, но она што го...

До крајот на декември по најмалку 11.457 денари на сметката на секој вработен во приватниот сектор

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15. Регресот за годишен одмор годинава ќе биде...
error: Содржината е заклучена!