Како да ја исчистите кујната за помалку од 10 минути: Три златни совети кои ќе ги практикувате секогаш

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...

ПРИКАЗНА ЗА ЖЕНА КОЈА НЕ МОЖЕШЕ ДА ЗАПАЛИ СВЕЌА – ДАЛИ МОЛИТВИТЕ ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ: На сите ќе донесе 3 важни лекции за животот!

Кога веруваме дека ќе биде добро, навистина ќе биде така – приказна која носи важни животни лекции! За молитвата, верата и исполнувањето на желбите… Понекогаш...

ФОТО: Денес има 62 година и работи како секретарка- Како изгледа Пипи Долгиот Чорап која од 8 годишна возраст стана ТВ икона

Актерката Ингер Нилсон ја глумеше позната Пипи Долгиот Чорап и истоимениот филм и серија, кои беа емитувани во 1969 и 1970 година. Легендарната приказна за...

Поголемиот дел од времето го поминуваме во нашата куќа или стан во кујната, околу кујната, на трпезариската маса.

Затоа во повеќето домови оваа просторија најлесно и најчесто се валка. Најкорисен совет за одржување на кујната уредна и чиста е веднаш да се исчисти, за време на готвењето или после оброк.

Меѓутоа, брзото време, дури и таквиот живот, води до тоа дека, кога имаме време да подготвиме храна, обично немаме време или волја да исчистиме позади себе. Поради оваа причина, корисно е да примените трикови кои ќе направат вашата кујна да изгледа чиста за помалку од десет минути.

Избришете ги рачките на орманите и предните делови
Доколку рачките на ормарите се чисти и сјајни, овој дел од мебелот ќе изгледа многу поуреден, како да сте поминале часови чистејќи ги. Брзо избришете ги рачките на сите елементи во кујната со средствата или марамчињата за таа намена.

Направете го истото со предните делови. Ако го правите ова барем еднаш дневно, нема да се задржат отпечатоци од прсти, траги од храна, маснотии и пареа, па нема да имате многу мака при општото чистење на кујната.

Уредете сè околу мијалникот
Лавабото во кое се натрупани валкани садови и свежо измиени околу нив може да изгледа многу неуредно. Најдобар совет е веќе споменатиот, кога користите нешто – веднаш отстранете го или измијте го. Оставете ги чистите садови да се исцедат неколку минути, а потоа избришете ги со чиста крпа и ставете ги во кујнските витрини.

Исчистете го шпоретот
Кога подготвувате храна, таа прска во сите правци. Затоа, најдобро е да го избришете шпоретот со влажна крпа штом ќе завршите, додека е уште жешко. Штом се излади, со стругалка или жица, во зависност од типот на ринглата, отстранете ги сите нечистотии и повторно избришете го шпоретот.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Постарите го знаат овој трик, пешкирите ќе бидат меки и како нови – совети за домаќинките

Секојдневно користиме пешкири, па затоа многу е важно редовно да ги переме. Неизбежно е по некое време да изгледаат истрошено и старо. Експертката за уредување...

Ако имате проблеми со мравки во домот – овие решенија ќе Ви ги решат маките

Многу луѓе, особено оние кои живеат во куќи се соочуваат со мравки во внатрешноста на домовите. Ова се некои трикови кои може да ги...

Место каде што се собираат прашина и бактерии: Како едноставно да го исчистите вентилаторот во бањата

Чистењето на бањата е меѓу најнеомилените домашни работи. Сепак, неизбежно е да се чисти и одржува, бидејќи ова е местото кое најбрзо се валка...
error: Содржината е заклучена!