Како побрзо да ги одмрзнете прозорците на автомобилот – ви треба само еден производ

Замрзнатите и со дебел лед покриени стакла на автомобилот се нешто што ниеден возач не го сака. Да се ​​има автомобил, особено во зима, е одлична погодност, бидејќи не мора да мрзнете на автобуските постојки.

За жал, прво треба да се изморите од гребење прозорци. Освен ако не следите еден едноставен трик. Овој трик ќе ви овозможи да се ослободите од слојот мраз за само неколку секунди

Треба да го отстраните мразот од прозорецот на автомобилот пред да тргнете. Повеќето луѓе се ослободуваат од него со специјална стругалка. Ова е ефикасен, но доста макотрпен метод и одзема време.

Во меѓувреме, можете да ги одмрзнете прозорците многу побрзо и полесно. Ви треба само еден производ што веројатно го имате во вашиот автомобил.

За што се работи? За зимската течност за миење на шофершајбната. Само прелијте го врз замрзнатото стакло и по некое време мразот буквално сам ќе се лизга низ прозорецот.

Меѓутоа, ако сте ја истуриле целата залиха на течност за миење на шофершајбната во автомобилот, постои уште еден начин за брзо одмрзнување на шофершајбната. Овде ви требаат две состојки: вода (по можност дестилирана) и алкохол.

Измешајте ги во сооднос 1:3 и посипете или прелијте со оваа смеса врз замрзнатите прозорци. Ефектот ќе биде сличен на првиот метод. Замрзнатиот слој веднаш ќе се распрсне.

Доколку сакате да се заштитите од смрзнување на прозорците, можете едноставно да ги покриете со специјална простирка. Било кое парче ткаенина, како старо ќебе или обичен картон, исто така добро ќе послужи за оваа намена.

Можеби не изгледа добро, но барем е ефикасен и спасува од замрзнување и стругање на прозорците.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!