КАКО ПРАВИЛНО СЕ СЕЕ БОЖИЌНА ПЧЕНИЦА: Ако житото Ви е бујно, годината ќе биде РОДНА! Со овие 5 чекори тоа ќе биде ЛЕСНО!

Денеска 17 декември го празнуваме Варваринден, денот на Света Варвара. На овој ден традиционално се сее бадникова пченица, се почитуваат одредени обичаи, а има и посебни верувања.

Обичајот налага секој 17 декември да се сее жито во плитки чинии или саксии, кое до Божиќ ќе позелени. Ако житото е бујно, годината ќе биде плодна и добра. Затоа убаво негувајте го ова жито за да ви биде благородна годината.

1. Пченицата пред сеидба добро да се натопи во млака вода и да се остави да отстои преку ноќ. После тоа исушете ја на хартиена крпа и посеете ја, бидејќи така подобро ќе никне.

2. Најдобро е да се сее пченица на чинија или во мала саксија. Не штедете на семето и со него покријте го дното на тенџерето за да не остане празен простор – дури пожелно е семето на места да се преклопува. Потоа покријте го со друг слој земја.

Наместо земја, можете да користите слој од памучна вата натопен во вода и да ставите зрнца од пченица. Памучната вата е практична бидејќи апсорбира вишок течност.

3. Не чувајте ја пченицата на место што е премногу блиску до загревање, бидејќи може да се исуши. Најдобро е да ја поставите до прозорецот, на умерено топло и светло место.

4. Првите денови, пред да почне да никнува пченицата, се покрива со алуминиумска фолија која ја зачувува влагата.

Штом ќе почне да растат зелени ластари, отстранете ја фолијата и умерено полевајте ја пченицата секој ден. За наводнување на чинија пченица ви треба околу една лажица вода, а за рамномерно да ја распоредите водата, добро е да користите пластично шише со спреј.

5. Кога ќе порасне житото, се сечат врвовите така што ќе бидат со иста висина. Обичај е и да се врзува украсен тробојна машна околу пченицата.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!