„Коронавирусот сигурно ќе се претвори во тоа“: Познат виролог открива во кој правец би можела да се движи пандемијата

Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна....

Магична молитва за прочистување и надминување на се што е негативно

На сите ни е потребно прочистување: да ја исфрлиме негативната енергија од нас, да се ослободиме од лошите навики, искуства и емоции, да продолжиме...

Пуканките се поздрави отколку што мислите: Имаат повеќе железо од спанаќот, а помагаат и при овие болести

Кога станува збор за закуски, особено оние што се користат со филм и одмор, повеќето би рекле дека се целосно нездрави и треба да...

Предвидувањата на баба Ванѓа за 2022 година

Баба Ванѓа предвиде серија настани и повеќето од нив веќе се остварија: распадот на Советскиот Сојуз, трагедијата на 11 септември 2001 година, смртта на...

Денес е празник посветен на Пресвета Богородица, најмногу го слават жените – овој обичај треба да се испочитува

Денес е Покровот на Превета Богородица. Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите застапнички молитви...

„Вирусот сега ќе се бори против нас кои што сме вакцинирани, ќе има уште поголем предизвик да се бори обидувајќи се да се менува за да успее да нè зарази. Целта е тој да се прилагоди на нас, но и ние на него“, вели д-р Миланко Шеклер, виролог и микробиолог на Институтот во Кралево.

„Нему (на вирусот) не му е целта да нè убие, па така да се убие и самиот себе. Целта му е да стане еден обичен респираторен вирус кој што предизвикува шмркање неколку денови, кој што ќе може да го прележиш „на нозе“ и тоа е тоа. Ние би го малтретирале со вакцините. Тоа сигурно ќе се случи“, вели Шеклер, пренесува српски „Блиц“. Тој нагласил и дека сите вакцини се ефикасни против новите соеви на коронавирусот.

„Полесно се пренесува, но не изразува потешка клиничка слика. Не знам дали стигна бразилскиот сој. Ние направивме одредени секвенционирања. Така направивме и со британскиот сој, а сега е сè заборавено“, наведува тој. Шеклер исто така смета дека не треба да се бега од комбинацијата на вакцините.

Кога станува збор за ефикасноста од АстраЗенека, Шеклер вели: „Многу мразам кога во науката ќе почнат да се мешаат политичките работи. Се смени името на вакцината, се смени компанијата и сега само чекам кога истата таа вакцина ќе се врати како добра“, наведува тој.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Д-р Лазаров: Најголема грешка е што целосно вакцинираните се ослободени од секакви рестрикции

Македонија е единствената земја во светот каде првиот човек во здравството среде пандемија тера кампања за локални избори, смета матичниот лекар д-р Ненад Лазаров. На...

Трагедија во Србија: Почина 20-годишна девојка од коронавирус, бремена со близнаци

Дваесетгодишна жена од Књажевац, која била бремена со близнаци, починала синоќа во Клиничкиот центар во Ниш, од последиците од ковид-19, потврдија за српските медиуми...

Како да не се заразите оваа есен: Применете ги овие 10 совети со кои ќе го зајакнете имунитетот, а вирусите ќе ве заобиколат

Ако ги следите овие едноставни препораки, шансите да се заразите ќе се намалат... 1. Вакцинирајте се против грип и корона Ова е најважната препорака и ги...
error: Содржината е заклучена!