Милијардерот со ново предупредување: Ќе се случат уште две катастрофи по пандемијата

Милијардерот и филантроп Бил Гејтс со години предупредуваше дека може да се случи смртоносна пандемија, а сега тој верува дека биотероризмот и климатските промени се следните закани со кои ќе се соочи човештвото.

Гејтс вели дека претстојните опасности се уште полоши за човештвото.Toj минатата недела беше гостин на Јутјуберот Дерек Милер на неговиот канал посветен на науката за Веритазиум, каде зборуваше за потенцијалните закани во иднина на човештвото.

„Една од нив се климатските промени. Секоја година, тие би можеле да бидат причина за повеќе смртни случаи отколку за време на оваа пандемија.

Исто така, поврзано со пандемијата е нешто за што луѓето не сакаат многу да зборуваат, а тоа е биотероризам, односно дека некој што сака да предизвика штета може да создаде вирус.

Тоа значи дека шансата да се случи пандемија е поголема отколку во случај на природно предизвикана епидемија како сегашната “, вели коосновачот на„ Мајкрософт “. Години пред да се појави коронавирусот, Гејтс предупреди дека владите не се подготвени за пандемија.

„Светот како целина не е подготвен за епидемија и имавме неколку нови заканувачки вируси кои не принудија да направиме некои ситни чекори, но не доволно“, рече тој во едно интервју во 2014 година.

Последни објави

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на...

Само што се породила ја однеле во другата соба да умре, но се случило чудо!

Патрисија и Лу биле воодушевени кога дознале дека таа е бремена и ги чека бебе. Но само неколку дена...

Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат...

Една соседка ми ко кажа овој трик и оттогаш, пред да тргнам на пат, секогаш …

Можеби вие веќе подолго време сте биле далеку од вашиот дом, а кога ќе се вратите дома, можете да...
- Advertisement -

Нејзиното момче ја оставил кога ја видел без шминка. Таа споделила на интернет како изгледа навистина

Оваа убава девојка живее во Лондон. Низ целиот свој живот Софија страдала поради нејзината несовршена кожа. Луѓето секогаш ме...

Орајќи ја нивата удрил во плаво буре- кога го отворил внатре се наоѓало вистинско богатство (ФОТО)

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!