Младите побрзо создаваат антитела, но која вакцина најбрзо создава имунитет против Ковид?

Специјалистот по медицинска биохемија д-р Ана Момировска открива која вакцина најбрзо создава имунитет против коронавирусот.

Во интервју за „А1он“ вели дека најефикасна е вакцината на „Фајзер“, антитела најбрзо создавале младите луѓе.

-Според наши податоци антитела полесно и побрзо се создаваат кај помлади лица. Кај постарите исто така се создаваат, но обично значително присуство гледаме по втората примена доза.

Според производител, најбрз имун одговор дава „Фајзер“, па потоа „Спутник“, „Астра Зенека“, а најспор и нешто помал имун одговор дава „Синофарм“. Тоа во склад со податоците на производителите на вкацините за тоа која вакцина колку е ефикасна.

Исто така, и во Њујорк Тајмс имаше текст кој се осврна на оваа тема и нашите податоци од лаборатиријата на Синлаб се во склад со податоците од други земји. Сопствените резултати за имун одговор со антитела по вакцинирање со Модерна, Синовак, Џонсон и Џонсон и други, немаме, вели д-р Момировска.

Последни објави

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на...

Само што се породила ја однеле во другата соба да умре, но се случило чудо!

Патрисија и Лу биле воодушевени кога дознале дека таа е бремена и ги чека бебе. Но само неколку дена...

Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат...

Една соседка ми ко кажа овој трик и оттогаш, пред да тргнам на пат, секогаш …

Можеби вие веќе подолго време сте биле далеку од вашиот дом, а кога ќе се вратите дома, можете да...
- Advertisement -

Нејзиното момче ја оставил кога ја видел без шминка. Таа споделила на интернет како изгледа навистина

Оваа убава девојка живее во Лондон. Низ целиот свој живот Софија страдала поради нејзината несовршена кожа. Луѓето секогаш ме...

Орајќи ја нивата удрил во плаво буре- кога го отворил внатре се наоѓало вистинско богатство (ФОТО)

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!