Научна студија ја откри доминацијата на кинеската вакцина: Од две клучни работи сигурно сте заштитени

Кинеската вакцина Синофарм делува помалку кај делта сојот на коронавирусот отколку на постарите варијанти, но тоа не значи дека не ги штити вакцинираните од потежок облик и смрт.

По првата студија за ефикасноста на оваа вакцина на делта сојот, научниците истакнуваат дека доколку сте вакцинирани со Синофарм мала е веројатноста да завршите во болница или пак да починете од нови соеви на коронавирусот. Како што четвртиот бран зема замав, така сè подоминантен е делта сојот, па луѓето постојано се прашуваат дали вакцините штитат од него.

Лабораториска студија во Шри Ланка утврдила дека нивото на антитела кај луѓето кои ја примиле вакцината Синофарм е помал за 1,38 отсто на делта сојот во однос на првата варијанта на вирусот регистрирана во кинески Вухан. Синофарм дава добри резултати против делта сојот.

Професорка по молекуларна генетика и вирологија на Универзитетот „West Indies“, Кристина Карингрон, ја цитирала студијата од Шри Ланка и открила дека вакцината на Синофарм е делотворна и против делта сојот.

„Се очекува вакцината Синофарм да делува против делта сојот, но и други варијанти на вирусот. По вакцинацијата, вашиот имунолошки систем во основа знае како изгледа непријателски вирус и веќе има подготвено резерви на „алати“ за борбата против вирусот. Значи, доколку сте вакцинирани и се заразите, веројатноста да завршите во болница и да починете е исклучително ниска и многу пониска во однос доколку не сте вакцинирани“, истакнала Карингтон.

Карингтон додала и дека веќе постојат податоци од реалниот свет кои покажуваат дека вакцината Синофарм е ефикасна и против други соеви на коронавирусот.

„Откриле дека вакцината Синофарм е исклучително добра во создавање на антитела против вирусот. Значи, гледаме дека Синофарм делува и против другите соеви на коронавирусот“, нагласила Карингтон.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!