Научник од Оксфорд тврди: „Коронавирусот не настанал во Кина туку бил присутен во цел свет, само чекал“

Канализационата мрежа е особено погодна за зачувување на вирусот затоа што температурата таму често е пониска од оние на површината, па вирусите остануваат сочувани и можат долго да преживеат, но и да се шират. Новиот коронавирус не потекнува нужно од Кина, откриле научниците од Универзитетот Оксфорд.

Како што појаснил д-р Том Џеферсон од Центарот за медицина, повикувајќи се на доказите од Универзитетот Оксфорд, новиот коронавирус веројатно мирувал со години ширум светот и чекал да се поклопат совршените услови за да избие.

Тој истакнува дека трагите од новиот коронавирус се пронајдени и во канализационата мрежа во Шпанија, Италија и Бразил и пред коронавирусот да се појави во Кина. Но, многубројни научници истакнуваат дека шпанското истражување не е точно и велат дека сите докази покажуваат дека новиот коронавирус се појави во Кина.

Д-р Џеферсон истакнал дека треба дополнително да се истражи зошто вирусот се појави токму на пазарите во Кина. Тој смета дека со тоа би се откриле и другите начини на пренесување на коронавирусот.

Тој во разговор за „Daily Telegraph“ истакнал дека теоријата според која што коронавирусот претходно бил присутен во целиот свет, но дека чекал совршени услови за да се развие и размножи, објаснува и како дошло до ширење на Шпанскиот грип во 1918-та година.

„Секогаш постои нешто кое што го поттикнува вирусот на активирање. Можеби тоа е напукнатост на некој простор или пак условите во околината, а тоа е тоа што треба да го бараме“ – истакнал д-р Џеферсон.

СЗО најавила истражување кое што треба да го даде точниот одговор за почетокот на пандемијата која што беснее во светот.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!