Не верувала во вакцини, па починала од коронавирусот- Американката имала последна желба

Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна....

Магична молитва за прочистување и надминување на се што е негативно

На сите ни е потребно прочистување: да ја исфрлиме негативната енергија од нас, да се ослободиме од лошите навики, искуства и емоции, да продолжиме...

Пуканките се поздрави отколку што мислите: Имаат повеќе железо од спанаќот, а помагаат и при овие болести

Кога станува збор за закуски, особено оние што се користат со филм и одмор, повеќето би рекле дека се целосно нездрави и треба да...

Предвидувањата на баба Ванѓа за 2022 година

Баба Ванѓа предвиде серија настани и повеќето од нив веќе се остварија: распадот на Советскиот Сојуз, трагедијата на 11 септември 2001 година, смртта на...

Денес е празник посветен на Пресвета Богородица, најмногу го слават жените – овој обичај треба да се испочитува

Денес е Покровот на Превета Богородица. Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите застапнички молитви...

Мајка на четири деца во Тексас одби да се вакцинира против ковид-19, но откако го загуби својот сопруг, таа самата се зарази со коронавирусот. Нејзината последна желба била нејзините деца да бидат вакцинирани против опасниот вирус.

Лидија Родригез (42), професорка по пијано во малиот град Ла Марке, почина во понеделникот, две недели откако нејзиниот сопруг Лоренс (49) ја загуби битката со вирусот. Нејзината братучетка Доти Џонс за локалната телевизија AБЦ13 изјави дека парот не верувал во вакцините.

Сепак кога Родригез се премислила, веќе било доцна. Една од последните работи што таа ги кажала беше „погрижете се моите деца да се вакцинираат“. „Пред да биде интубирана, една од последните работи што и ги кажа на медицинската сестра беше: „Погрижете се моите деца да се вакцинираат, ве молам – рече Џонс. – Таа сега ќе беше со своите деца доколку претходно прифатеше да се вакцинира – додаде таа.

Двојката беше меѓу десетици милиони Американци кои сѐ уште не примиле ниту една доза од вакцината против коронавирус, додека делта варијантата многу бргу се шири во земјата. Само 59,6 проценти од Американците кои ги задоволуваат условите за вакцинација се целосно вакцинирани бидејќи владината кампања за масовна имунизација се соочува со отпор од политички конзервативните држави како Тексас.

Американските власти оваа недела одобрија трета доза од вакцината за сите возрасни Американци. Третата доза ќе биде достапна кон крајот на септември. Дезинформацијата убива луѓе.
Џонс, која е медицинска сестра, рече дека се обидела да ја убеди братучетката Родригез да се вакцинира, но нејзиниот обид бил безуспешен.

„Ме се крши срцето што луѓето веруваат во дезинформации. Дезинформациите убиваат луѓе и треба да ја откриеме вистината – рече таа. Џонс организираше кампања за помош на децата на починатиот пар и одлучи приказната да ја пренесе во јавноста и да ги убеди луѓето да се вакцинираат.

„Тоа навистина се случи во нашето семејство и тоа е вистинска приказна за тоа што може да се случи – рече Џонс. „Не се обидувам да ги заплашам луѓето, само сакам да разберат дека вирусот е реален и дека делта варијантата е побрутална од сѐ што сме виделе досега – додава таа.

Во Тексас, една од најголемите американски држави, делтата е доминантен вид на вирусот, а бројот на смртни случаи нагло се зголеми, главно меѓу оние кои не се вакцинирани, пишува АФП.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

ВИДЕО: Ученик го поправи Путин на час по историја – погледнете ја неговата реакција

Ученик во основно училиште го поправи Путин на час по историја во врска со тоа каде се борел Петар Велики, а заради тоа беше...

Владимир и Дијана починаа од корона со разлика од 10 дена, оставајќи 13 деца зад себе: „Тие само плачеа“

Најстарата сестра, која има 21 година, треба да се грижи за најмалите. Сепак, Центарот за социјална работа, засега, и дозволи да земе со себе...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дрва, струја или пелети, што е најисплатливо за грејната сезона во услови на раст на цените?

На дрва евитно, со струја чисто. Според пресметките, за претстојната грејна сезона на едно домаќинство за затоплување на домот ќе му бидат потребни од...

Д-р Лазаров: Најголема грешка е што целосно вакцинираните се ослободени од секакви рестрикции

Македонија е единствената земја во светот каде првиот човек во здравството среде пандемија тера кампања за локални избори, смета матичниот лекар д-р Ненад Лазаров. На...

Трагедија во Србија: Почина 20-годишна девојка од коронавирус, бремена со близнаци

Дваесетгодишна жена од Књажевац, која била бремена со близнаци, починала синоќа во Клиничкиот центар во Ниш, од последиците од ковид-19, потврдија за српските медиуми...
error: Содржината е заклучена!