Не ја фрлајте кората од портокалот – може да ви помогне за ова

Есента е вистинско време за консумирање цитрусни овошја, а портокалите дефинитивно се на врвот на листата.

Кората од портокалот кој го јадеме секогаш ја фрламе како непотребен отпад, но и таа знае да биде корисна. Веројатно сте пробале слатко од кора од портокал, да, тоа е еден начин за нејзино искористување, меѓутоа во случајов мислиме на поинаква нејзина намена.

Белење на заби
Кората од портокал содржи природно соединение – лимонска киселина, која често е дел од пастите за заби. Самата кора може да ни помогне да ги направиме забите побели.

Природно средство за чистење
Правењето природно домашно средство за чистење на кора од портокал е лесен начин за намалување на отпадот, а притоа заштедувате и пари. Доволно е само да измешате алкохолен оцет и да додадете кора од портокал.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!