Обрнете внимание на изворите на зараза во домот – ова се 10-те најопасни места кои ве демнат

Морничав СНОБИЗАМ МЕЃУ ДЕЦАТА: Девојка во ПРВО одделение е принудена да покаже дали нејзините „ПАТИКИ“ се ОРИГИНАЛНИ, а момчето го нарекуваат СИРОМАШНО затоа што...

Ако има некоја реченица што ме полудуваше кога растев, тоа е онаа познатата што не постоеше во мое време , а зборуваме за периодот...

Штипска, Кратовска или Велешка: Kоја е права пастрмајлија?

Да одиш во Штип, Кратово или Велес, а да не пробаш од нивниот специјалитет исто како и да не си бил таму. Станува збор...

Светот ќе им се сврти наопаку: во 2023 година овој ЗНАК ќе добие огромно БОГАТСТВО, другите исто така може да ГО ОЧЕКУВААТ ОВА!

Според астролозите овие знаци ги очекуваат големи животни промени во наредната година...

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка!

Кога Бог ја создавал жената, ја направил со една грешка! Кога Бог ја создавал жената, кај него дошол еден ангел и го прашал: –...

Многу места во домот се совршена околина за бактерии, а на некои од нив сигурно не би ни помислиле.

Најчесто ова се места со повеќе влага, или предмети што често го допираме, но ретко-кога ги чистиме. Затоа, следниот пат кога ќе правите генералка, немојте да ги прескокнете овие нешта:

Корпи за ѓубре
Обично корпите не се валкаат многу, бидејќи речиси сите ставаат вреќи или кеси. Но неретко кесите протекуваат или се кинат, па корпата се валка. Затоа, еднаш неделно темелно чистете ги и корпите за ѓубре.

Далечински управувачи
Далечинските управувачи, без разлика дали за телевизор, клима или нешто друго, се предмети што ги допираме секојдневно. Но колку пати сте ги исчистиле? Најдобро е да ги чистите далечинските управувачи еднаш дневно, со антибактериско марамче или алкохол.

Кујнски површини
Бидејќи во кујната приготвуваме храна и ја користиме секојдневно, и овде бактериите лесно се размножуваат. Уште полошо ако ги бришете масите во кујната во сунѓер, бидејќи тој е највалканиот предмет во вашиот дом. Исто како далечинските управувачи, еднаш дневно дезинфицирајте ги и кујнските површини.

Чешми
Кога сакаме да ги измиеме рацете, ја допираме чешмата и бактериите од дланките остануваат на неа. Затоа, секојдневно дезинфицирајте ги и чешмите во домот.

Шпорет
Можеби редовно ги чистите шпоретот, но колку често ги чистите копчињата? Додека готвите, речиси сигурно дел од храната ќе заврши и на копчињата, со тоа правејќи ги совршена околина за бактерии.

Кафемат
Сигурно секогаш наоѓате причина за да го избегнете темелното чистење на кафематот, но и тој е предмет со многу бактерии. Не заборавајте дека бактериите од него можат да завршат и во вашето кафе.

Кујнски мијалник
И вашиот мијалник е повалкан отколку што мислите. Причината е што покрај садови, во него сигурно миете и храна, па ако остане нешто, бактериите имаат со што да се хранат.

Даски за сечење
На даските за сечење има гребаници од ножот кои лесно се полнат со храна, затоа и тие се погодно место за бактерии. После секоја употреба, исчистете ја даската со мешавина од оцет и вода, а потоа исплакнете ја со жешка вода.

Држачи за четки за заби
Бидејќи на држачите има влага, и овде се создаваат многу бактерии. А, сигурно не сакате некои од нив да завршат на четката за заби.

Сунѓери
Веќе напоменавме дека сунѓерите се највалканиот предмет во домот. Најдобро е да го менувате сунѓерот на секои две недели, или темелно да го исчистите со раствор од оцет и вода.

АКТУЕЛНО

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ДОКТОРКА ОД БРЗА ПОМОШ ПРЕДУПРЕДУВА! Сите што го правите ОВА сте во голема опасност, застанете денес!

Стефановиќ советува дека во најтоплиот дел од денот, од 10,00 до 14,00 часот, кој не мора, да не излегува од дома, а освен вода,...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Храната ќе биде скапа, човекот ќе јаде човек. Доаѓаат промени, страшни ужаси и време на одмазда“

Францускиот лекар и астролог Мишел де Ностредам, попознат како Нострадамус, успеа да предвиди некои клучни моменти од човечката историја како 11 септември, подемот на...

Не ни бега глобална криза: Најлошото допрва доаѓа, ќе паѓаат платите, следи инфлација

„Најлошото допрва доаѓа“, рече главниот економист на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Пјер-Оливие Гуриншас, на прес-конференција во вторник, 17 октомври, за време на презентацијата на...

„Мислев дека УМОРОТ ми е последица од бременост“: Лекарите ми открија страшна ВИСТИНА по породувањето!

Трејси Гејтон Ванеса Чалмерс мислеше дека нејзината болест е последица на компликации во бременоста. Мислев дека болеста е сведена само на бременост, но лекарите...
error: Содржината е заклучена!