Пет причини зошто треба да се јаде млад кромид, особено зелениот дел

Зошто е добро да го јадете младиот кромид секој ден?

Го заштитува срцето – е полн со антиоксиданти кои ги штитат клетките во телото од оштетувања предизвикани од дејството на слободните радикали. Дополнително, младиот лак го одржува крвниот притисок во рамките на нормалните граници и го намалува ризикот од формирање на тромб.

Добро е за видот – заштитува од воспаление и го намалува ризикот од ретинална болест. Содржи витамин А кој е важен за производство на протеини во очите, и за добар вид. Луѓето кои го немаат овој витамин може да страдаат од ноќно слепило и други нарушувања. Еден кромид содржи околу 3 отсто дневна потреба на витамин А.

Ги зајакнува коските – витамините К и Ц се за заштита на коските. Само еден кромид содржи околу 20 проценти од препорачаната доза на витамин К и околу 2 проценти од витаминот Ц. И двете имаат важна коскена густина и сила. Недостатокот на овие витамини ја зголемува можноста за развој на остеопороза и фрактури.

Го намалува холестеролот – особено неговиот зелен дел што некои луѓе го фрлаат, и би било подобро да го јадат. Покрај намалувањето на нивото на лош холестерол во крвта, исто така помага да се регулира нивото на шеќер.

За поубава кожа – му помага на телото во производството на колаген што е важно за убава, здрава и тесна кожа. Колагенот е одговорен за забавување на појавата на брчки на лицето и се наоѓа во многу креми.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!