Постарите го знаат овој трик, пешкирите ќе бидат меки и како нови – совети за домаќинките

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...

ПРИКАЗНА ЗА ЖЕНА КОЈА НЕ МОЖЕШЕ ДА ЗАПАЛИ СВЕЌА – ДАЛИ МОЛИТВИТЕ ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ: На сите ќе донесе 3 важни лекции за животот!

Кога веруваме дека ќе биде добро, навистина ќе биде така – приказна која носи важни животни лекции! За молитвата, верата и исполнувањето на желбите… Понекогаш...

ФОТО: Денес има 62 година и работи како секретарка- Како изгледа Пипи Долгиот Чорап која од 8 годишна возраст стана ТВ икона

Актерката Ингер Нилсон ја глумеше позната Пипи Долгиот Чорап и истоимениот филм и серија, кои беа емитувани во 1969 и 1970 година. Легендарната приказна за...

Секојдневно користиме пешкири, па затоа многу е важно редовно да ги переме. Неизбежно е по некое време да изгледаат истрошено и старо.

Експертката за уредување ентериери, Рејчел Кохен, дава четири совети што ќе ви помогнат пешкирите да ви останат долго време меки…

Перете ги во ладна вода
Ниските температури спречуваат собирање на шевовите, односно помагаат пешкирите да ја сочуваат бојата.

Немојте да користите омекнувач за облека
Хемикалиите што ги содржи омекнувачот можат да ги оштетат влакната, поради што пешкирите по секое перење сѐ повеќе ќе се уништуваат.

„Наместо омекнувач, во машината за перење ставете тениско топче. Така ќе бидат помеки“, вели Рејчел. Пешкирите подолго ќе ви траат ако ги перете одвоено. Обрнете внимание на количината на детергент.

Природни начини и трикови за да се спречи…
Доколку сипете повеќе детергент, пешкирите тешко ќе ви се исперат, односно ќе бидат крути. Следете ги упатствата на пакувањето, бидејќи така ќе знаете која количина на детергент оди на која количина облека.

Немојте да ги пресушите
Пешкирите што многу впиваат, побрзо се сушат. Па затоа, сушете ги во сушара што е можно пократко. Можете и да ги извадите пред да се исушат целосно и да ги сушите на воздух.

Колку често ги перете пешкирите?
Без разлика колку сте чисти вие или вашите пешкири, најверојатно се повалкани одошто мислите. Секогаш кога ќе се избришете со пешкир, на него останува слој мртва кожа.

Исто така, влажните пешкири привлекуваат бактерии, па така, ако не ги перете подолго време, тие ќе се размножуваат на нив. Во машината за перење ставете половина шолја прашок за пециво.

На тој начин ќе го отстраните застоениот мирис и ќе ги освежите. Пешкирите треба да се менуваат секои два дена!

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ако имате проблеми со мравки во домот – овие решенија ќе Ви ги решат маките

Многу луѓе, особено оние кои живеат во куќи се соочуваат со мравки во внатрешноста на домовите. Ова се некои трикови кои може да ги...

Место каде што се собираат прашина и бактерии: Како едноставно да го исчистите вентилаторот во бањата

Чистењето на бањата е меѓу најнеомилените домашни работи. Сепак, неизбежно е да се чисти и одржува, бидејќи ова е местото кое најбрзо се валка...

Како да ја исчистите кујната за помалку од 10 минути: Три златни совети кои ќе ги практикувате секогаш

Поголемиот дел од времето го поминуваме во нашата куќа или стан во кујната, околу кујната, на трпезариската маса. Затоа во повеќето домови оваа просторија...
error: Содржината е заклучена!