Путин со предупредувачка порака до САД: Предвиде мрачна иднина за Америка

Русија постоеше, постои и ќе постои, како и САД и ние треба да се помириме со тоа, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

„Не ги донесовме руско-американските односи во државата во која се наоѓаат денес. Ние не го сторивме тоа. „Ние не бевме први што преземавме чекори за тоа што им штети на руско-американските односи … Тие чекори се премногу“, рече Путин на состанокот со шефовите на меѓународните новински агенции во рамките на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург. Тој потсети и на воведувањето антируски санкции.

„Дали воведовме санкции против Соединетите држави? Соединетите држави се тие што воведоа санкции против нас и продолжуваат да ги наметнуваат во секоја можност и без никаква причина. Само затоа што постоиме. Но, тој ќе мора да се помири со тоа. Русија постоела, постои и ќе постои. Како што има, ќе има и САД кои играат важна улога во светот.

„Би сакал да играат стабилизирачка улога“, истакна рускиот претседател. Според него, Путин смета дека средбата со неговиот американски колега Џо Бајден на 16 јуни во Женева ќе биде конструктивна.

Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург завршува денес, 5 јуни и започна на 2 јуни. МИА „Русија Север“ е медиумски партнер на форумот.

Последни објави

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на...

Само што се породила ја однеле во другата соба да умре, но се случило чудо!

Патрисија и Лу биле воодушевени кога дознале дека таа е бремена и ги чека бебе. Но само неколку дена...

Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат...

Една соседка ми ко кажа овој трик и оттогаш, пред да тргнам на пат, секогаш …

Можеби вие веќе подолго време сте биле далеку од вашиот дом, а кога ќе се вратите дома, можете да...
- Advertisement -

Нејзиното момче ја оставил кога ја видел без шминка. Таа споделила на интернет како изгледа навистина

Оваа убава девојка живее во Лондон. Низ целиот свој живот Софија страдала поради нејзината несовршена кожа. Луѓето секогаш ме...

Орајќи ја нивата удрил во плаво буре- кога го отворил внатре се наоѓало вистинско богатство (ФОТО)

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!