Речиси сите вакцинирани, речиси сè е вратено во нормала: Прво место во Европа каде пандемијата е во голема мера надмината

Тешко дека со 34.000 жители Гибралтар е пример за другите, но е прво место во Европа каде, благодарение на вакцинацијата, епидемијата во голема мера е надмината. Рестораните работат до доцна во ноќта, а позитивно тестирани на Ковид-19 нема.

Откако маските повеќе не мора да се носат на отворено, Саманта Сакраменто постојано има чувство дека нешто заборавила додека оди по улица. „Мислам дека допрва психолошки мора да закрепнуваме“, вели министерката за здравство на малата британска област на јужниот `рт на Пиринејскиот Полуостров.

Укинати се забраните за излегување, баровите и рестораните работат до 2 часот по полноќ, како и пред пандемијата. Шпанските телевизии го посетуваат Гибралтар и зборуваат со луѓето кои чувствуваат олеснување. „Можеби наскоро ќе можеме да живееме како претходно“, вели една келнерка.

Ова е чиста спротивност од остатокот на Европа каде мерките се заоструваат поради сè поголемиот број новозаразени. Од друга страна, Гибралтар со 34.000 жители го имаше врвот на пандемијата во јануари со 172 нови случаи дневно. Во малата британска прекуморска област од Ковид-19 починаа 94 лица.

Вакцинираат и Шпанци
Во последните денови празно е ковид-одделението во локалната болница „Свети Бернард“, а позитивни нема.

Тоа е благодарение на не само претходните строги мерки, туку и на речиси потполната вакцинација. Освен жителите, вакцинирани се и повеќе од десетина илјади луѓе кои живеат во Шпанија, но работат на Гибралтар и секој ден патуваат. Во Андалузија, соседниот шпански регион, ситуацијата со коронавирусот и вакцинацијата не е нималку розова.

Вакцинацијата на Гибралтар, со вакцини од Велика Британија, не е голем логистички предизвик – цела држава се протега на 6,5 квадратни километри. За час се вакцинирани речиси сите од кои само 3 отсто од популацијата одбива да се вакцинира. Во оваа област веќе функционира еден вид ковид-пасош.

Сепак, не е баш сè како порано. Управата на Гибралтар игра внимателно, така што маските и понатаму мора да се носат во продавниците. Неодамна беше одржан бокс меч на кој присуствуваа 500 гледачи, целосно вакцинирани и тестирани со брз тест за коронавирус.

Извор: Tocka.com.mk

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!