Се вакцинирал со „АстраЗенека“ и „Фајзер“: Примил по две дози од различни производители во Сиднеј- „Ова е триумф на слободниот човек“

Маж од Сиднеј, Том Ли, прими четири дози од вакцината за коронавирус – две Фајзер и две АстраЗенека со цел да ги „максимизира антителата“ и ја документираше својата „авантура“ на социјалните мрежи. Тој исто така тврди дека не украл вакцина од никого, иако Фајзер се дава само на лица постари од 40 години и критични групи.

Жител на Сиднеј тврди дека примил две дози АстраЗенека и две дози вакцина Фајзер за да си обезбеди поголем имунитет против коронавирусот. Првата доза на АстраЗенека ја доби на 31 март.

Тој ја прими и првата доза на Фајзер истиот ден. Потоа доби втора доза на АстраЗенека на 30 јуни, проследена со втора доза на Фајзер во понеделникот во центарот за вакцинација кај Олимпискиот парк во Сиднеј. Том Ли (34) ја документирал секоја своја вакцинација и веднаш се пофалил на Твитер.

Тој го предизвика делтата Делта да ја „тестира својата сила“ и да слета во Сиднеј. „Потоа тој објави снимка од неговата вакцинација со коментарот“ Ова е можеби најголемото уметничко дело на оваа епидемија. Триумф на слободниот човек над бирократијата“. После голем број коментари, од пофалби до обвинувања дека е „глупав“ и „себичен“, Ли го ограничи пристапот до неговата содржина.

Експертот за заразни болести Оксана Пизик од Универзитетскиот колеџ во Лондон изјави, пренесува Sky News, дека комбинацијата на вакцини произведува „девет пати повеќе антитела“. Сепак, сè уште нема научни докази дали и колку е ефикасна оваа комбинација.

Научниците го испитале ефектот што можат да имаат две дози вакцини од два различни производители, но дури и тие студии се уште се во рана фаза. Едно такво – Com-COV, спроведено од Универзитетот во Оксфорд, покажа дека ако примате една доза АстраЗенека, а потоа и една доза Фајзер, заштитата е добра како и кога примате двојна доза Фајзер. Сепак, обратен редослед, односно прво Фајзер, а потоа АстраЗенека, дадоа послаби резултати.

Од друга страна, Светската здравствена организација вчера објави дека не препорачува мешање на вакцини од различни производители, оценувајќи го како „опасен тренд“. Ли најави дека планира да оди кај неговиот општ лекар и да направи лабораториски испитувања на крвта, за да види каков ефект има одлуката што ја донесе за да добие вкупно четири дози од двајца различни производители.

Ли, исто така, тврди дека не украл вакцина од никого или дека бил вакциниран преку ред, но го чекал својот ред правилно и додал дека лекарите не ги отфрлаат луѓето кои се заинтересирани за вакцината.

„Јас не ја украдов вакцината од никого. Буквално чекав во ред да ја направам. ВЗа вакцинацја треба да се потрудите малку и секој може да го стори тоа. Вработените во јавното здравство не се заинтересирани да играат улога на полиција за вакцини за федералната влада“, изјави тој за локалните медиуми.

Ли предизвика медиумски интерес затоа што во Австралија вакцината Фајзер е достапна само за лица над 40 години и за оние кои работат во првите редови, додека АстраЗенека се дава на секој што сака.

Ли вели дека се чувствува добро по втората доза на Фајзер и дека не сакал да ја пропушти можноста подобро да се заштити од ковид. „Сакав да ги зголемам антителата“, објасни тој.

Од друга страна, главниот австралиски медицински службеник Пол Кели ги повика луѓето да се воздржат од комбинирање на вакцини бидејќи сè уште нема доволно релевантни податоци за нивната ефикасност и можни последици.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!