Скопјанец кој лежел во болница поради ковид-19: Мртвите ги пакуваа во црни вреќи пред мои очи

52-годишниот Зоран Нацевски од Скопје со солзи во очите пред камерата на ТВ Алфа зборуваше за голготата низ која поминал лекувајќи се во болница откако се заразил со вирусот Ковид 19.

Тој вели дека го живее вториот живот иако 26-дневната битка во ковид-центар со кислородна поддршка оставила трајни последици врз неговото здравје. „Најтешко, најболно и најморбидно за мене беше тоа што целиот процес на пакување на починатите во црни вреќи го правеа пред мои очи. Какво здравство сме ние? Немаме обичен параван?

Медицинскиот персонал не е виновен, луѓето прават сè, но нивните ресурси се ограничени. Дојде медицинска сестра да ми мери температура и ми рече дека имам 36.7 степени. Тогаш ја замолив да ме допре со дланката за челото и веднаш сфати дека горам од температура.

Тие немаат основни средства за работа. Тие ковид-центри беа мртовечници, јас за неполни три дена видов четири црни вреќи – раскажува Нацевски.

Последни објави

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на...

Само што се породила ја однеле во другата соба да умре, но се случило чудо!

Патрисија и Лу биле воодушевени кога дознале дека таа е бремена и ги чека бебе. Но само неколку дена...

Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат...

Една соседка ми ко кажа овој трик и оттогаш, пред да тргнам на пат, секогаш …

Можеби вие веќе подолго време сте биле далеку од вашиот дом, а кога ќе се вратите дома, можете да...
- Advertisement -

Нејзиното момче ја оставил кога ја видел без шминка. Таа споделила на интернет како изгледа навистина

Оваа убава девојка живее во Лондон. Низ целиот свој живот Софија страдала поради нејзината несовршена кожа. Луѓето секогаш ме...

Орајќи ја нивата удрил во плаво буре- кога го отворил внатре се наоѓало вистинско богатство (ФОТО)

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!