Списокот на „забранети“ активности се шири: Лекарите апелираат – после вакцинирање треба да се воздржите од најважното

Д-р Денис Грејфер, заменик министер за здравство од регионот Саратов во Русија, рече дека сите што се вакцинираат треба да се воздржат од „зголемен физички напор“ по вакцината – вклучително и секс.

Предупредувањето на лекарите дојде откако Русите претходно исто така ги советуваа да избегнуваат вотка, пушење и посета на сауна веднаш по вакцинирањето.

Русија има една од најниските стапки на вакцинација во светот, со само 13 проценти целосно имунизирани во споредба со европскиот просек од 30 проценти.

– Верувам, и тоа го знаат сите, дека сексот е активност што троши многу енергија. Затоа, ги предупредуваме луѓето кои биле вакцинирани дека зголемена физичка активност, вклучително и секс, не се препорачува по вакцинирањето – рече д-р Грејфер на прес-конференцијата.

Медиумите наведуваат дека Грејфер има 38 години, оженет, татко на две деца и вакциниран. Неговиот шеф, д-р Олег Костин, сепак беше малку поблаг кога станува збор за секс по вакцинирањето.

„Можете да го направите тоа, само бидете внимателни“, рече Костин. Русите треба да „имаат здрав разум и да не претеруваат“, апелира тој.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!