Србинка вработена во Оксфорд за делта сојот: Единствениот спас е вакцинација со две дози

Вирусот Делта е многу позаразен и поопасен од другите и затоа е многу важно да се вакцинираат што е можно повеќе граѓани со обете дози, вели Марија Зариќ, имунолог од Србија, која работи во „Џенер институтот за развој на иновативни вакцини “во Оксфорд, објави Н1.

Зариќ посочи дека е забележано зголемување на бројот на лица заразени со вирусот корона во Велика Британија, но дека ова зголемување не влијае на бројот на хоспитализирани лица. Исто така, шефот на европскиот огранок на СЗО, Ханс Клуге, предупреди на „нов бран во европскиот регион доколку граѓаните не бидат дисциплинирани“.

– Делта сојот има повеќе мутации што се чини дека му даваат предност во однос на другите соеви. Една од мутациите му помага многу побрзо и полесно да се поврзе со нашите клетки, така што придонесува за полесно заразување и ширење на инфекцијата, бидејќи вирусот полесно преминува од клетка во клетка.

Овие мутации едноставно го прават овој вид многу позаразен и опасен од кој било друг вид што се појавил во светот досега. Проценето е дека делта сојот е стопроцентно попренослив во однос на алфа сојот, односно од британскиот сој, што е и самиот повеќе пренослив од оригиналниот вид што се појави во Кина – изјави Зариќ.

Според неа, затоа научниците веруваат дека овој вид станал доминантен на глобално ниво, токму поради таа преносливост.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!