„Јаболките лупете ги, грозјето мијте го барем 30 минути“ – д-р Перишиќ открива како да ги отстраните хемикалиите од овошјето

Кога купувате овошје и зеленчук, водете сметка за тоа дали е масно кога ќе го допрете. Ако е масно, знајте дека тоа е третирано со хемикалии.

Ова е порака од гастроентерологот проф. д-р Војислав Перишиќ кој во утринската програма на ТВ Прва зборувал за третирање на производите од пазар пред да ги изедеме. „Пред да одлучиме да изедеме јаболка, треба да провериме дали нејзината кора е масна – вели проф. Перишиќ.

„Ако е, мораме да ја измиеме во раствор од сода бикарбона и вода или оцет и вода. Во тој раствор јаболката треба да стои барем 15 минути. Тој дал и рецепт за подготовка на растворот.

„Ставете 10 грама сода бикарбона, односно една супена лажица во еден литар вода. После најмалку 15 минути јаболката треба да се извади од тој раствор, добро да се измие и задолжително да се излупи.

„Под кората се концентрираат токсините – објаснува докторот и додава дека кората јаболка е корисна, само за чистење на забите од друга храна која претходно сме ја изеле. Кога станува збор за грозје, професорот предупредува дека треба да се мие под млад вода дури 30 минути.

После таквото третирање со вода, важно е секое зрно добро да се исуши, па потоа да се јаде.„Комулативно гледано, опасно е да се јаде грозје кое не е подготвено на овој начин, предупредува докторот.

Последни објави

Не верувала во вакцини, па починала од коронавирусот- Американката имала последна желба

Мајка на четири деца во Тексас одби да се вакцинира против ковид-19, но откако го загуби својот сопруг, таа...

Млекото на вакцинираните мајки може да ги заштити бебињата од коронавирус

Млекото на мајките кои примиле две дози вакцина против коронавирус би можело да содржи антитела кои ќе го заштитат...

Трик за најбрзо лупење на печени пиперки – лушпата паѓа за секунда

Постои супер трик за лесно лупење на пиперките за ајвар. Ако сакате да ги излупите пиперките кои се печени,...

Ставете го ова кај вратите и прозорите – смрдливките повеќе нема да се доближат до вашиот дом

При првите ладни денови, смрдливките се во потрага по топли и суви места каде што можат да се засолнат,...
- Advertisement -

Во водата за бришење подови додадете 1 лажица од овој зачин – подовите ќе блескаат

Чистите и испрани подови не се само најдобриот начин да се ослободите од прашината и бактериите, туку и да...

Вашата ситуација не зависи од вашите средства, туку од Бога. Тој може да ја реши!

Вашата ситуација не зависи од вашите средства, таа зваиси од Бпга “Мојот Бог во Исус Христос ќе ја иполни...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!