Кај возрасните, но се почесто кај децата, забележува „млечно, бело стакло“, односно белина на белите дробови, која се гледа на скенерот, а која е карактеристична за ковид-19. Кашлица, отежнато дишење и потребата од кислородна терапија се показатели врз основа на...
Вработените во приватниот сектор, до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15. Регресот за годишен одмор годинава ќе биде во износ од минимални 11.457 денари. Според податоците за движењето на нето/бруто платата по вработен, К-15...
Ги гледам младите родители во парковите. И жал ми е за нив. Гледам дека се плашат, дека се фрустрирани, не можат да го совладаат своето четиригодишно дете. Трчаат по нив со храна во паркот и ги ранат во трчање,...
Во последните 24 часа се направени 1387 тестирања, а регистрирани се 357 нови случаи на ковид-19. Починати се 18 лица, седум пациенти од Скопје (72, 34, 73, 83, 51, 56, 58г), еден од Куманово (60г), двајца од Струга (70 и...
Верските објекти ширум Холандија често се претвораат во станови или барови, а поединци во тоа гледаат надворешен притисок, односно антирелигиска стратегија на западните елити како клучен придвижувач на овој процес. Црквите во Холандија се во длабока криза, а според извештајот...
Пролетта официјално почнува за помалку од шест недели, а светски познатата метеоролошка служба АкуВедр (AccuWeather) објави голема сезонска прогноза во која предвидува дека пролетта 2021 година може да изгледа како онаа од 2018 година. Метеоролозите најавуваат дека невремето што ја...
Постојат 5 причини зошто мртвите се појавуваат во соништата на своите најблиски. Таквите соништа имаат значително влијание врз ужалените. Многумина признаа дека токму соништата на кои имале средба со починатиот им помогнале успешно да го поминат процесот на жалост и...
Замина уште една човечка величина, овој пат крунисана со вистинитоста на стиховите што засекогаш ќе сведочат за него, за нас и за нашите животи … Во неверување ја примив веста за вечното заминување на Балашевиќ … збунета. Како мало дете...
Ако ги следите овие едноставни препораки, шансите да се заразите ќе се намалат... 1. Вакцинирајте се против грип и корона Ова е најважната препорака и ги советуваме сите што сѐ уште не примиле вакцина против коронавирусот и грипот. Истражувањата покажуваат дека...
error: Содржината е заклучена!