Препорачано

Featured posts

Пристигнувањето на првата вакцина против Ковид 19 ќе претставува пресвртница во пандемијата, но експертите велат дека секојдневниот живот, дури и за оние кои ја примиле вакцината, нема да се промени наскоро, пишува slobodenpecat.mk. За безбедноста на луѓето околу нас, важно...
Со порастот на нови позитивни на коронавирусот во изминатите денови, се зголемува и бројот на хоспитализирани луѓе кои имаат потешки симптоми, а многумина се зависни од постојана кислородна поддршка. Во статистиката за вчера беше наведено дека во целата држава во...
Наместо затворање, како што беше случај во другите европски земји, шведските власти првично сметаа на т.н. имунитет на стадо...
Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две недели се лечел од ковид-19 на скопската Инфективна клиника и по добиениот негативен тест, ден пред...
Пролетта официјално почнува за помалку од шест недели, а светски познатата метеоролошка служба АкуВедр (AccuWeather) објави голема сезонска прогноза во која предвидува дека пролетта 2021 година може да изгледа како онаа од 2018 година. Метеоролозите најавуваат дека невремето што ја...
Пандемијата ги затвори границите и патувањето ќе беде можно во најдобар случај само доколку патниците се подготвени за карантин. Со доаѓањето на вакцината, работите ќе се променат, но до кој степен? И што ќе значи „вакцина-пасошот“? Првите вакцини против коронавирусот...
Една жена во Аргентина останала запрепастена кога открила дека нејзината мајка е сè уште жива само неколку секунди пред да биде кремирана. Старицата, 89, која не била именувана, била примена во приватна болница во Рестенсија, на северот на Земјата, откако...
Македонија денеска, според најавите од синоптичарите, ќе биде зафатена од поларен студ од жолта фаза со ниски тепратури кои ќе се спушат до минус 18 степени. Управата за хидрометеоролошки рабoти соопшти дека времето ќе биде претежно ведро и студено, а...
Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград, но се вратил назад во Скопје откако бил постигнат директен договор со премиерот Зоран Заев, тврдат извори од ВМРО-ДПМНЕ за MKD.mk Поранешниот директор на УБК Сашо...
Директорката на Одделот за инфективни болести во болницата „Умберто први“ во Сиракуза, Италија, Антонела Франко, за италијанските медиуми изјавила дека е добила позитивен тест на Ковид-19 откако била вакцинирана. Франко вели дека сега повотрно ќе ја прими вакцината. Повторно ќе бидам вакцинирана (потребно е...
error: Содржината е заклучена!