Ако Албанците се помалку од 20%, Адеми од ДУИ РЕЧЕ ДЕКА НЕМА ДА ГИ ПРИЗНААТ РЕЗУЛТАТИТЕ

Пратеникот на ДУИ и поранешен министер за образование и наука, Арбр Адеми вели дека нема да го признаат пописот ако Албанците излезат под 20%.

Тој во „Клик Плус“ на ТВ21 каде гостуваа заедно со пратеникот Халил Снопче од Алијанса на Албанците, на прашањето на Снопче дали ќе ги признаат резултатите од пописот ако Албанците излезат 19%, рече дека тоа никогаш нема да се случи.

-Х.С: Ако Албанците излезат 19%, дали ќе ги прифатиш резултатите од пописот?

– А.А: 19?! Никогаш, никогаш!

Според Снопче пописот наидува на разни мистерии, но додава дека треба да биде празничен ден за граѓаните.

-Пописот треба да биде празничен ден каде граѓанинот ќе даде информации за себе, за својот имот. Граѓанинот ќе даде информација бидејќи е фактор, субјект во оваа држава-рече Снопче.

Адеми, како поранешен министер за образование изнесе и податоци за бројот на запишани ученици од учебната 2017/18.

-Дали може како министер за образование да споделам еден податок со вас – бројот на учениците за учебната година 2017/18 е 121 илјада и 272 Македонци, односно 64.22%, а 60.709 Албанци, односно 32.15%-рече Адеми.

И според Снопче, Албанците во Македонија се над 29%. Вели дека немаат доверба во Државниот завод за статистика за спроведување на пописот.

-Доколку ги земеме податоците од 2002 година ние можеме да имаме сомнежи, некому можеби нема да му одговара, некој можеби ќе каже дека сме 35-40%, но ако ги земеме податоците од 2002 година и ги анализираме статистички бројките на родени и починати од 2013 до 2019 година, јас ви гарантирам дека не се помалку од 29%, туку над 29%.-вели Снопче.

Мнозинството од 61 пратеник никако да се собере во Собрание. Дел од пратениците од власта не доаѓаат бидејќи се заразени или пак во изолација поради коронавирус. Македонската опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ се произнесе против законот, додека албанската опозиција пак, изјави дека ќе гласа „за“.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!