COVID19

Луѓето што прележаа ковид-19, сега се борат со мозочна магла, конфузија и главоболки

Директорот на Клиниката за неврологија доктор Иван Барбов вели дека наскоро на оваа клиника ќе се отвори постковид амбуланта, каде што ќе може да...

Ново истражување: Кај луѓето кои имале лесни симптоми на Ковид-19 антителата не исчезнуваат

Неколку месеци откако ќе закрепнат од благата инфекција на Ковид-19, луѓето сè уште имаат имуни клетки кои произведуваат антитела против коронавирусот, според студијата која...

Скопјанец кој лежел во болница поради ковид-19: Мртвите ги пакуваа во црни вреќи пред мои очи

52-годишниот Зоран Нацевски од Скопје со солзи во очите пред камерата на ТВ Алфа зборуваше за голготата низ која поминал лекувајќи се во болница...

Младите побрзо создаваат антитела, но која вакцина најбрзо создава имунитет против Ковид?

Специјалистот по медицинска биохемија д-р Ана Момировска открива која вакцина најбрзо создава имунитет против коронавирусот. Во интервју за „А1он“ вели дека најефикасна е вакцината на...

Секој петти вакциниран со Синофарм не развил антитела ни по втората доза

Една петина од вакцинираните со кинеска вакцина во Србија немаат очекуван резултат од вакцинацијата и тоа се главно постари од 70 години, покажува студија...

Што треба да направите за полесниот облик на koвид да не премине во тежок – три работи се најважни

Кога се лекувате дома од kopoна вирус, слушајте ги советите на лекарите и она што е најважно, внимателно следете ги симптомите на оваа подмолна...

Нови намалувања на рестриктивните мерки: Забраната и посебниот режим на движење да почнува од 24:00 часот

Главниот координативен кризен штаб го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести и врз основа на епидемиолошките текови и состојби во државата, намалување на...

Најнови податоци за ефикасноста на „АстраЗенека“ и „Фајзер“: Уште по првата доза резултатите се одлични

Корејската агенција за контрола и превенција на болести (KDCA), објави резултати од истражувањата во кои што е наведено дека само една доза од вакцините...
- Advertisement -

Последни објави

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на...

Само што се породила ја однеле во другата соба да умре, но се случило чудо!

Патрисија и Лу биле воодушевени кога дознале дека таа е бремена и ги чека бебе. Но само неколку дена...

Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат...
- Advertisement -

Препорачано

- Advertisement -

ПРЕПОРАЧАНОRELATED
Recommended to you

Маснотиите повеќе нема да се собираат во вашата машина за садови – применете го овој трик

Повременото користење на програмата со висока температура ќе го...
error: Содржината е заклучена!