Ако здогледате ваков пајак по ќошевите дома не го убивајте – има добра причина

Стравот од пајаци е една од најчестите фобии кои се појавува. Најчесто луѓето се плашат да бидат каснати од пајак.

Истражувањата покажале дека пајаците се одлична помош во куќата, бидејќи тие како и природните предатори ги демнат останатите инсекти во домот, вклучувајќи ги и инсектите кои пренесуваат болести.

Така пајакот без проблем ќе изеде мушичка, комарец, бубашваба… Станува збор за видот осамениот кафеав пајак.

Овие пајаци ќе расплетат мрежа во вашиот дом, токму таму каде што има најмногу инсекти.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!