АКО ИМАТЕ ПРИТИСОК, јадете ги овие 2 работи! Д-р Ивана даде совет, и откри кога ИТНО да се оди на лекар

Еве што помага кога притисокот ќе падне! Д -р Ивана Стефановиќ од Итната помош им даде совет на сите кои се под притисок во текот на летните денови.

Високиот или нискиот крвен притисок се многу чести проблеми и можат да имаат повеќе причини, рече таа. Меѓу нив има голема топлина и неправилна исхрана, но и земање терапија која може да влијае на притисокот, и затоа е важно да се консултирате со лекар за лекови, за да не создадете проблем.

“Ако страдате од хипертензија, и веќе земате терапија, притисокот може да се намали како резултат на земање лекови. Може да влијае и на летното сметање на времето”, вели таа.

“Но, штом ќе се намали притисокот, треба да јадете нешто солено. Земете солена супа , или некои грицки, што сакате. Обидете се прво да го зголемите притисокот. Но, ако тоа не помогне, ако притисокот падне и се онесвестите или вртоглавица, веднаш повикајте брза помош “, рече д -р Стефановиќ.

извор:mondo

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!