Ако имате проблеми со мравки во домот – овие решенија ќе Ви ги решат маките

ВЕРНИЦИТЕ ДЕНЕСКА ПРОСЛАВУВААТ ГОЛЕМ ПРАЗНИК! Моштите на овој светител се чудотворни и денес задолжително изговорете ја оваа молитва

Македонската православна црква и нејзините верници денеска го празнуваат Светиот свештеномаченик Тимотеј, епископ Пруски. Заради големата душевна чистота од Бога доби дар на чудотворство...

Бог секогаш има план за Вас: Кога работите не Ви идат од рака, треба да се сетите на ова!

Кога работите не одат како што сакате, секогаш знајте дека Господ има план за вас. Ако му верувате, Тој ќе ви даде големи подароци! Еднаш...

Зошто ни се остварува желбата кога тоа најмалку го очекуваме: Бог секогаш сè прави со намера!

Многу ослободувачко искуство е кога можеш да живееш живот со став, без очекувања. Кога имате очекувања, имате однапред замислени идеи за тоа какви треба да...

ПРИКАЗНА ЗА ЖЕНА КОЈА НЕ МОЖЕШЕ ДА ЗАПАЛИ СВЕЌА – ДАЛИ МОЛИТВИТЕ ЌЕ СЕ ИСПОЛНАТ: На сите ќе донесе 3 важни лекции за животот!

Кога веруваме дека ќе биде добро, навистина ќе биде така – приказна која носи важни животни лекции! За молитвата, верата и исполнувањето на желбите… Понекогаш...

ФОТО: Денес има 62 година и работи како секретарка- Како изгледа Пипи Долгиот Чорап која од 8 годишна возраст стана ТВ икона

Актерката Ингер Нилсон ја глумеше позната Пипи Долгиот Чорап и истоимениот филм и серија, кои беа емитувани во 1969 и 1970 година. Легендарната приказна за...

Многу луѓе, особено оние кои живеат во куќи се соочуваат со мравки во внатрешноста на домовите. Ова се некои трикови кои може да ги пробате и да видите кој од нив ќе ви помогне да ги отстраните овие инсекти од вашиот дом.

Креда
Ова е еден од поефикасните трикови. Ставете малку креда во прав на местата од каде влегуваат мравките или подвлечете линија со кредата на влезот. Таа ќе служи како бариера за да влезат.

Лимон
Исцедете лимон или ставете кора од лимон на местата од каде мравките доаѓаат. Подовите може да ги измиете со вода во која има лимонов сок. Мравките не ја сакаат миризбата на лимонот, па ќе стојат подалеку од вашиот дом. Се што е кисело и горко може мравките да ги држат подалеку, но секој шеќер е нивен најдобар пријател.

Портокал
Портокалот е ист како лимонот и ги држи мравките подалеку. Направете паста од една чаша топла вода и неколку кори од портокал. Намачкајте ја оваа паста околу влезните точки и избришете потоа.

Бибер
Мавките мразат бибер. Истурете на влезните точки во домот. Исто така можете да направите мешавина од бибер и вода и да испрскате во близина на местата од каде тие влегуваат.

Сол
Кујската дол е еден од најдобрите и најевтини начини природно да ги отстраните правките. Користете обична сол. а се што треба е во зовриена вода да додадете голема количина сол и да мешате додека не се растопи. Испрскајте околу нивните влезни точки.

Алкохолен оцет
Мравките не го поднесуваат мирисот на алкохолниот оцет. Подгответе течност со еднаква количина вода и оцет. Додадете некое етерично масло и измешајте. Со оваа течност испрскајте на местата од каде мравките влегуваат. Повторете еднаш дневно.

Цимет
Стацете цимет во прав околу влезните точки. Се верува дека помага бидејќи мравките не сакаат силен мирис, а циметот го има.

АКТУЕЛНО

Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за...

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот

Луѓето ќе бегаат од своите домови, не чека мрачен период: Експертите предупредија на катастрофата која му се заканува на светот…Ниту една земја на светот...

Германски нобеловец го запрепасти светот: Ракот се добива од овие две намирници

Истражувањата довело до заклучок дека две намирници можат да имаат значително влијание врз создавањето на канцерогени материи во човечкото тело. Германскиот научник и добитник на...

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Постарите го знаат овој трик, пешкирите ќе бидат меки и како нови – совети за домаќинките

Секојдневно користиме пешкири, па затоа многу е важно редовно да ги переме. Неизбежно е по некое време да изгледаат истрошено и старо. Експертката за уредување...

Место каде што се собираат прашина и бактерии: Како едноставно да го исчистите вентилаторот во бањата

Чистењето на бањата е меѓу најнеомилените домашни работи. Сепак, неизбежно е да се чисти и одржува, бидејќи ова е местото кое најбрзо се валка...

Како да ја исчистите кујната за помалку од 10 минути: Три златни совети кои ќе ги практикувате секогаш

Поголемиот дел од времето го поминуваме во нашата куќа или стан во кујната, околу кујната, на трпезариската маса. Затоа во повеќето домови оваа просторија...
error: Содржината е заклучена!