Ако се компирите вакви, не мора веднаш да ги фрлате: Еве што да направите со нив

Сигурно ви се има случено, компирите долго да стојат на топло и влажно.

Тоа е причина за ‘ртење, а потоа ги фрлате затоа што сметате дека не е здрав за јадење.

Но научниците тврдат дека нема смисла да се фрлаат таквите компири, и дека се повеќе од добри за конзумирање.

Затоа не ги фрлајте одма во ѓубре, едноставно со нож одрежете го тој дел од компирот и тој ќе има одличен вкус.

Шансите за компирот да изрти на само една недела после купувањето се 50%, би било голема штета доколу сето тоа се фрла во канта.

Во Велика Британија компирот е намирницата која најмногу се фрла, после лебот. А најголема причина за тоа е компирот ‘рти.

Но истражувачот Крис Бишоп, тврди дека нема причина да се фрлаат таквите компири. Доволно е да се изрежи тој дел, и компирот е спремен за готвење.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!