Ако ставите лубеница во фрижидер да се олади: Не сте ни свесни колку грешите, еве зошто

Една неодамнешна студија спроведена од Министерството за земјоделство на САД покажува дека сите што ставаме лубеница во фрижидер пред да ја консумираме, грешиме.

Имено, според експертите, лубеницата треба да се чува на собна температура за да ги задржи сите хранливи материи со кои е богата. Кога е ладно, лубеницата губи поголем дел од витамини и хранливи материи.

Друга работа што научниците ја открија е дека лубеницата продолжува да произведува витамини и хранливи материи дури и откако ќе се собере, но повторно – само ако е на собна температура. Кога ќе го ставиме во фрижидер, тој процес значително се забавува.

Како дел од истражувањето, научниците ставале лубеница на 21, 12 и 5 степени 14 дена, а се покажало дека оние што биле складирани на 21 степен имале 40 проценти повеќе ликопен и 50 до 139 проценти повеќе бета каротен.

Фактот дека храната ги губи своите хранливи својства кога се чува во фрижидер не е непознат. Секоја храна во фрижидерот губи здрави материи. Затоа лубениците треба да се купуваат онолку колку што пресметавте дека ќе се јадат и ќе се консумираат веднаш. Ако сè уште ви останува, подобро е да ги извадите камењата, да го изблендирате и да го замрзнете, а потоа оставете го за есен или зима.

Секогаш има поголема корист за секое овошје доколку или го консумирате веднаш или го замрзнете несечено, а повеќето хранливи материи се губат кога ќе го ставиме во фрижидер – вели нутриционистката Милка Раишевиќ. А лубеницата е една од најдобрите работи со кои можете да се почестите летото бидејќи се состои од 90 проценти вода, така што ќе ве хидрира и освежи.

Поради своите својства, тој е идеален и за деца, а преполн е со хранливи материи како витамини а и Ц, бета-каротен, ликопен, железо, цинк и многу минерали.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!