Ако страдате од ова, НИКОГАШ не јадете лубеница

Јадењето лубеница е вистинско задоволство. Ова сочно, вкусно и слатко овошје достојно ги заменува сите оние колачи, пасти и чоколади што уживаме да ги јадеме. Лубеницата е омилена и кај децата и кај возрасните.

Веројатно се сомневате дека водата во овошјето е околу 95% од нејзината маса. Меѓутоа, дали сте размислувале за тоа колку всушност се корисни семките од лубеница? Тие се богати со масти и протеини и може да се користат за правење растително масло. Вкусното летно овошје е богато со витамини и минерали. Би било кривично дело да се воздржите од потрошувачка.

Лошата вест е што се уште има луѓе на кои не им се препорачува да ја консумираат. Кој не треба да јаде лубеница? Потрошувачката на лубеница може да доведе до метаболички нарушувања, како и развој на хипертензија и атеросклероза.

Многу нутриционисти ги советуваат постарите лица да не јадат повеќе од 150 грама лубеница дневно. Ако претерате со количината на овошје, може сериозно да го оштетите вашето здравје. Кога јадеме лубеница, го заситуваме телото со шеќери.

Можете драматично да го зголемите нивото на шеќер во крвта и на тој начин да придонесете за воспалителниот процес. Ако сте еден од луѓето кои имаат нарушувања во метаболизмот на вода-сол, потрошувачката на овошје не се препорачува.

Истото правило важи и за луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни заболувања, склоност кон одлив, како и откажување на бубрезите. Дури и ако го јадете овошјето, дозволете потрошувачката да биде разумна.

Во спротивно, може да почувствувате сериозна непријатност, што ќе го уништи задоволството од јадење свежо и слатко летно овошје.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!