Александар удрил нечиј автомобил, го оставил телефонскиот број да си ја плати ШТЕТАТА и ДОБИЛ ШОК ПОРАКА, еве што треба да направи сега (ФОТО)

Невообичаено е возачите да се ракуваат и да се договорат за исплата на отштета по „судар“. Но, дека виновникот ќе остави порака и ќе го повика сопственикот на договор, а тоа се веќе ретки примери! Една таква објава се појави на социјалните мрежи, но потоа следеше нов шок.

Александар Каришик, режисер, сценарист и продуцент од Нови Сад, го сподели своето искуство на Твитер: „Синоќа удрив во нечиј автомобил и оставив порака на бришачот на шофершајбната со телефонски број. Еден час подоцна се смеев бидејќи добив порака со следнава содржина.“ напиша тој и го објави текстот на пораката што ја добил преку СМС.

„Господине, во една прилика пред 15 години се најдов во слична ситуација и го оставив мојот број, а господинот ми одговори и рече дека ја простува штетата. Јас сега ви простувам. А вие простете некој друг ако ви се случи таква ситуација Наздравје и благодарам што оставивте порака!“, напишал во пораката сопственикот на „нокаутираниот“ автомобил.

Под оваа објава следеа позитивни коментари.
„Имав слично искуство кога допрев нечија кола и оставив белешка со телефонски број. Човекот ми пиша два дена подоцна и ми рече многу фала што оставивте порака, но пријателот е мајстор па ќе го обои Велам дека сакам да платам, тој вели во ред, ќе се слушнеме. Оттогаш не одговорил“, напиша еден корисник на Твитер.

„Ми го разубавува денот, во оваа темнина горат уште свеќи…“ додаваат други.

Некои коментираат дека тоа треба да биде нормална појава.

„За жал, човек е пријатно изненаден наместо ова да биде нормално.“, „Баш вчера видов твит во кој се прашува колку долго треба да чекаме да се реализира популарната поговорка „доброто со добро се враќа“. И сакав да напишам дека нема правила, но функционира…“, „Има луѓе, има надеж…“, „Ова е прекрасно“, „Има уште луѓе“.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!