Американец во Скопје: Имате толку мали плати, а живеете толку слободно и убаво

Антони е Американец кој неодамна ја посети Македонија. Претхоно не ни имал слушнато за неа, но откако започнал да работи на интернет со некои Македонци, добил желба да ја посети.

-Знаев само дека постои земја која се вика Македонија, ништо повеќе. Откако почнав да работам со група на Македонци, со кои се запознав на интернет, почнав да се интересирам за каква земја станува збор. На почетокот не бев толку близок со нив, па почнав да барам на интернет нешто повеќе. Не најдов ништо интересно, што можеше да ме привлече.

Освен политички и етнички пепукување. Постепено почнав да се спријателувам со моите колеги, и така почнав да ја запознавам Македонија. По нивните кажувања, ниту тие не си ја нешто сакаа многу земјата, но успев да заклучам дека живеете опуштен живот. Бидејќи сум туристичи патник, на листата на земји кои сакам да ги посетам во иднина беше и Македонија. Тоа и се случи. Вака ја почнува својата приказна Антони, кој неодамна беше во Македонија.

Антони сепак е изненаден од Македонија и Македонците. Вели дека очекувал нешто многу помалку, но сепак добил друга позитивна слика. „Кога стигнав во Македонија, моите колеги постојано ме шетаа. Најпрвин ме одведоа во кафеана. Таков е адетот. Го пробав најпрекрасниот алкохол, ракија. Не се сеќавам како заврши таа вечер. Се шетавме, низ главиот град, бевме во Охрид, во Кокино, и уште на многу прекрасни места.

Луѓето се прекрасни. Гостопримливи. Храна е толку многу вкусна и посебна, вели Антони. Антони додека престојувал во Македонија имал прилика да оди на домашна слава Св. Архангел, кај еден од колегите. „Луѓето знаат да се дружат. Јадење на масата имаше колку сакаш. И пиење. Нешто се славеше. Кај нас го нема тоа. Не одат луѓето на гости еден кај друг. Ретко кога роднините се среќаваат. И тоа ќе се сретнат некаде надвор, не во домашна атмосфера.

Антони од сето тоа што можел да забележи, изненаден е од платите кои ги земаат Македонците. И покрај тоа што имаат многу ниски примања, тие знаат како да уживаат. Како да си го направат животот поубав. Одат на работа, доаѓаат дома и имаат слободно време за други активности. За дружење, за излегување, за рекреација.

-Добар народ се Македонците. За жал имаат ниски примиња, мали плати. Каков би им бил животот доколку имаат малу поголеми плати, се прашува Антони, кој сепак си замина од Македонија со позитивна слика за тоа што можеше да го види.

Последни објави

Не се чувствувала добро, па отишла на доктор: Кога ѝ извадиле крв, докторите останале шокирани

Њујоршките доктори не можеле да си поверуваат на очите, кога и извадиле крв на една 25 годишна жена на...

Само што се породила ја однеле во другата соба да умре, но се случило чудо!

Патрисија и Лу биле воодушевени кога дознале дека таа е бремена и ги чека бебе. Но само неколку дена...

Се развеле кога тој имал 99, а таа 96 години, причината го шокираше светот, зарем се уште мислат на тоа?

Постојат случаеви какви никогаш порано не постоеле, да луѓе постари и од 80 години бараат развод за да можат...

Една соседка ми ко кажа овој трик и оттогаш, пред да тргнам на пат, секогаш …

Можеби вие веќе подолго време сте биле далеку од вашиот дом, а кога ќе се вратите дома, можете да...
- Advertisement -

Нејзиното момче ја оставил кога ја видел без шминка. Таа споделила на интернет како изгледа навистина

Оваа убава девојка живее во Лондон. Низ целиот свој живот Софија страдала поради нејзината несовршена кожа. Луѓето секогаш ме...

Орајќи ја нивата удрил во плаво буре- кога го отворил внатре се наоѓало вистинско богатство (ФОТО)

Овој фармер никогаш не очекувал да биде богат. Еден ден копал по својот имот додека не удрил во едно...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!