Анкета: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со историски најниска поддршка, скок во рејтингот има кај Левица

Средната оценка на Владата за првите 100 дена е 2,46, покажа истражувањето на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и Телевизија Телма.

Повеќе од половина од испитаниците (54,7%) ја оцениле работата на Владата со ниски оценки (1 и 2), додека пак, една четвртина од нив (25,2%) ја оцениле со високи оценки (4 и 5).

Етничките Македонци се понезадоволни од работата на оваа Влада (60,5% од нив ја оцениле со ниски оценки) споредбено со етничките Албанци (27,3% ја оцениле со ниски оценки).

Регионално гледано, најголемо незадоволство од работата на Владата може да се забележи во Североисточниот регион, каде 72,8% од испитаниците дале ниски оценки.

Резултатите покажаа дека речиси и да нема разлика во рејтингот на двете најголеми политички партии во државата. На прашањето: „Доколку утре се одржат Парламентарни избори, за која партија би гласале?“, 18,6% од испитаниците рекле за СДСМ, а 18,1% ја избрале ВМРО-ДПМНЕ.

Разликата меѓу најголемите партии е во рамките на статистичка грешка. Ова е историски ниска поддршка на овие две политички партии која од ноември 2016 година, кога поддршката за ВМРО-ДПМНЕ беше 19,4%, не се спуштила под 20%.

Во албанскиот политички блок, во водство е ДУИ (6,7%), по нив се Алијанса за Албанците (4,6%) и БЕСА (2,4%). Најголем скок во рејтингот има кај Левица 6,3%, односно 5,7 процентни поени повеќе од јуни 2020 година.

Граѓаните во Македонија немаат доверба ниту во партиските лидери. Недовербата е мнозинска и кај сите, односно за Зоран Заев таа изнесува 59,4%, за Христијан Мицкоски, 70,0%, за Али Ахмети 80,7), а за Димитар Апасиев (66,0%).

Иако малцинска, најголема доверба граѓаните имаат во Зоран Заев (39,7%), потоа е лидерот на Левица, Димитар Апасиев (29,7%), а веднаш потоа се лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски (28,3%) и лидерот на ДУИ, Али Ахмети (15,5%).

Две од прашањата се однесуваа на односите со Бугарија, во светло на евроинтеграциските процеси.

На прашањето: „Колку сте согласни со Анекс на Договорот за добрососедство со Бугарија, за гаранции на немање територијални претензии и за немешање во внатрешни работи, без навлегување во други вклучително и национални и идентитетски прашања?“, најбројни се испитаниците кои рекле дека воопшто не се согласуваат (43,6%), а заедно со оние кои донекаде не се согласуваат чинат мнозинство од граѓаните или 61,9%.

Целосно или донекаде со оваа идеја се согласуваат околу една третина од испитаниците (33,5%). Поддршката за Анекс на Договорот е поголема кај етничките Албанци, 44,2% во однос на етничките Македонци (29,7%).

Прашани да мислење за тоа колку време ќе биде потребно да се надминат проблемите со Бугарија и да продолжи процесот на евроинтеграција на Македонија, речиси една третина од граѓаните (30,7%) одговориле дека тие проблеми нема да се надминат никогаш. Околу една петтина или 21,8% сметаат дека тоа ќе се случи од една до пет години.

Речиси ист е процентот на оние кои рекле дека проблемите ќе бидат надминати брзо (15,0%) и оние кои сметаат дека тоа ќе се случи за помалку од една година (15,2%).

Одговорите на етничките Албанци главно се фокусирани во првите три одговори, односно вкупно 81,4% веруваат дека проблемите ќе бидат надминати брзо, за помалку од една или од една до пет години.

Одговорите пак, на мнозинството етничките Македонци се во последните два одговори, односно 53,8% рекле дека проблемите ќе се решат за повеќе од пет годни или никогаш.

За МЦМС и Телма, анкетата ја спроведе М-проспект. Анкетирањето на граѓаните е направено преку телефонска анкета во периодот од 16 до 24 декември 2020 година.

Анкетата е направена на национално репрезентативен примерок од 1000 испитаници постари од 18 години.

Последни објави

Работела во Германија 40 години и градела вили за своите синови, а тие по смртта на нејзиниот сопруг ја исфрлиле на улица

Децата растеа во изобилство, затоа што семејството Цветковиќ солудно заработуваа. Брачни пар Цветковиќ од Лескоец цели 40 години работеше...

Посвоиле куче без да го видат – Кога ја отворија вратата од камионот, се случи нешто НЕВЕРОЈАТНО!

Трејси Вајат ја основала својата организација за помагање на животни во 2011 година, пренесува порталот „Likemag“. Се започна со тоа...

ИСПЛИВА ПОТРЕСНА СНИМКА ОД ПОСЛЕДНИТЕ ЧАСОВИ НА ТОШЕ! Пејачот се видел со оваа жена која му порачала: Те сакам, чувај се, пота повеќе го...

Музичката сцена во регионот години после загинувањето на Тоше Проески неможе да се помири со неговото прерано заминување, сега...

Газдата ми плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 250 евра

Веќе шест месеци барам работнички за во сендвичара.Со овој бизнис се занимавам скоро 10 години и никогаш не било...
- Advertisement -

Плаќаат по илјадници евра за млади Албанки а кога ќе ги видат остануваат во шок!

Неколку мажи од Црна Гора биле измамени, откога платиле за млади невести од Албанија но никогаш не ги добиле. Еден...

САМО МАЛКУ ЛУЃЕ ЈА ИМААТ ОВАА ЛИНИЈА НА ДЛАНКАТА: Нема да верувате што значи

Тие живеат според кодекс кој никој не би можел да живее и се интелигентни луѓе, никој не успева да...

Актуелно

- Advertisement -

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИRELATED
Препорачано за вас!

error: Содржината е заклучена!