Баба Ванѓа во разговорот пред нејзината смрт се плашеше од руската окупација и рече дека короната ќе го урне светот

Баба Ванга со години ја посетуваат владетели, спортисти, уметници, обични луѓе за да им ја откријат својата судбина. Нејзините зборови се раширија низ светот: Доаѓа чума што ќе го задуши светот…

Долг е списокот на пророштва кои со години им се припишуваат на најпознатиот светски пророк Нострадамус и на најпочитуваната пророчица на Балканот, Баба Ванѓа. Некои од објавите што ги дадоа звучат прилично неверојатно, можеби дури и бизарни, третите пораки се чини дека се шифрирани и никој не може да ги сфати.

Баба Ванѓа повторно се појави со појавата на корона вирусот, но сега со руската инвазија. Се појавија признанија дека најпознатата пророчица на овие простори претскажала застрашувачка чума што убива. Некои веруваат, многумина се расправаат, а трети се потсмеваат. Факт е дека од античките времиња владетелите и кралевите барале помош од јасновидци или пророци. Уште од почетокот на светот, луѓето сакаа да знаат што носи иднината за нив.

Ова е првиот дел од приказната за феноменот Баба Ванѓа.

„Нешка, Короната ќе биде насекаде околу нас!
Овие зборови на почетокот на 2020 година ги пренесе познатата бугарска гимнастичарка Нешка Робева, а цитатот со молскавична брзина го објавија речиси сите балкански медиуми.

Среде пандемијата, Нешка, која има несомнено силно влијание во Бугарија поради нејзините многубројни успеси, наводно тие зборови и ги препишала на најпознатата визионерка на овие простори, Баби Ванѓа, која често ја посетувала за време на нејзиниот живот.

„Нешто ќе го уништи човештвото“
Медиумите објавија дека Ванѓа ги кажала овие зборови на Нешка во разговор пред нејзината смрт во 1996 година.

Нејзе и се припишува, дека ја предвидела најголемата чума која буквално го задушува целиот свет. Видовитата жена, наречена Нострадамус во здолниште, и кажала, според приказните, дека на Земјата ќе се појави нешто што ќе го уништи целото човештво.

Нешка (родена на 26 мај 1946 година) е почитувана бугарска спортистка, позната по својот бестрашен перфекционизам додека беше во цутот да се занимава со гимнастика, но и како тренер кој израсна многу девојки да бидат врвни спортисти за восхит – трудољубивост, упорност и одговорност. .

Тие се нарекуваат Златни девојки, а таа е наречена Железна дама на гимнастиката. Таа ја претвори Бугарија во светска сила во овој спорт со постојано подигање на рампата во техниката, оригиналноста и убавината на изведбата.

Медиумите пишуваа дека Нешка ја пренела и оваа реченица: „Короната ќе биде насекаде околу нас“.

Робева за медиумите изјави дека смета дека тоа значи дека Бугарија ќе биде под руска окупација. Дури сега сфати дека се работи за коронавирус.

Непозната болест
се најавени руски, бугарски, украински, српски, босански и хрватски интернет портали и весници и сите известуваат дека Ванѓа предвидела пандемија и економска криза во 2020 година.

Нејзината колешка, која една година пред нејзината смрт во 1995 година слушнала од Ванѓа дека светот ќе го погоди вирус кој ќе има разорна моќ и ќе однесе многу животи, наводно за нешто слично проговори во медиумите.

Таа, исто така, е заслужна што рече дека болеста енормно брзо ќе се шири низ светот, а на најголемите светски експерти ќе им треба една година за да најдат соодветен лек кој би можел да се бори против болеста.

Се наведуваат и зборовите на друг соработник, кој тврди дека Баба Ванѓа спомнала дека луѓето ќе паѓаат и ќе умрат на улица, а страшна болест ќе го проголта светот. Имаше дури и мистична реченица: Можеби ќе се врати болеста што човештвото веќе ја надмина.

Тоа беше цитирано од десетици медиуми во оваа област бидејќи светот губеше илјадници животи секој ден, додека нè опсипуваа црни предвидувања и најголемите научници како: Нашите животи никогаш повеќе нема да бидат исти… пренесува 24sata

Таа предвиде и криза
Уште една апокалиптична најава доаѓа од некои уште понејасни извори.

Во 2020 година ќе има големи промени во финансиска смисла. Парите ќе изгубат вредност и само бројките ќе почнат да ги заменуваат.

Лаици и експерти, следбеници на Ванга, ова го толкуваат како навестување на финансиската криза, можеби полоша од онаа што го погоди светот во 2008 година.

Меѓутоа, по појавата на вирус кој никој не може да го спречи и кој секојдневно не изненадува се повеќе и повеќе, збунети бараме одговори, финансиска поплава поради пандемијата што и се припишува на Баба Ванѓа, а делумно и на Нострадамус пред портите на светот.

11 септември и доаѓањето на Хитлер на власт
Нострадамус ја превиди кризата од 2008 година и го предвидува истото за 2020 година. Покрај тоа, тој е заслужен за предвидувањето на климатските промени од кои се плашиме, а ние работиме толку малку секој ден за да ги промениме злобните предвидувања.

Глечерите ќе се стопат, а последиците може да бидат страшни – нови војни, недостаток на ресурси, недостаток на вода за пиење…

<

Иако тој, како Ванѓа, стави пророштво за коронавирусот во својата уста на почетокот на 2020 година, новинарите на Ројтерс на крајот наидоа на автор кој го истражувал Нострадамус, кој ја сумирал суштината на повикувањето на долгогодишните претчувства на пророкот во модерното време.

Стефан Герсон, професор на Универзитетот во Њујорк, рече дека цитатите не потекнуваат од работата на Нострадамус, ниту од други пророштва поврзани со него.

„Нема ништо изненадувачки во повторното појавување на вакви лажни пророштва на Нострадамус како резултат на катастрофата. Истото се случува повеќе од 400 години, имагинарни или изменети предвидувања, опремени со аурата на Нострадамус, се појавуваат повремено, се дел од економијата на фалсификувањето, тиражите на масовните медиуми и копнежот по ред секогаш кога некој непредвиден настан ни се заканува. материјалната благосостојба и нашата концептуална рамка.Ројтерс став на неговиот соговорник.

Микеле де Ностредам, попознат како Нострадамус, ги оставил своите визии за иднината во форма на стихови, собрани во книгата од 16 век, Les Propheties, едноставно наречена Пророштво, која е најпознатата книга за пророштвата досега.

Во неговите Пророштва тој успеа да предвиди некои клучни моменти во историјата на човештвото како што се 11 септември и доаѓањето на власт на Хитлер во Германија, исто како Баба Ванѓа.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!