Баба Ванѓа: Русинот Владимир ќе владее со светот и ќе има мир

Двајцата најголеми владетели на светот ќе подадат рака, рече пророчицата, додавајќи дека нема да има мир во светот додека не дојде „осмиот“, а многумина во тоа го видоа Путин.

Сè се топи, како мраз, но само едно останува недопрено – славата на Владимир, славата на Русија. Тој вади сè од патот и ќе биде господар на светот…

Баба Ванѓа го пророкуваше тоа во 1979 година, за време на советската ера, но инспирирана од ликот на Владимир Путин и неговиот, според западните стандарди, деспотски начин на владеење, на многумина им беше погодно да го ажурираат пророштвото. Нешто подоцна, во 80-тите, Баба Ванѓа рече дека светот бил сведок на судбоносни настани.

Нема да има мир додека не дојде „осмата“
– двајцата најголеми владетели на светот ќе подадат рака – рече тогаш таа, а оние кои ги толкуваат нејзините предвидувања исполнувањето на пророштвото на крајот на Студената војна го гледаат преку Мајкл Горбачов и Роналд Реган. Но, потоа додаде дека светскиот мир нема да се постигне додека не дојде „осмата“. Многумина веруваат дека „осмата“ се однесува на осмиот великан Владимир.

А осмиот Русин Владимир е Путин. Советскиот Сојуз, некои дополнително го толкуваат пророштвото, ќе биде обновен уште во првата четвртина од 21 век. Без разлика на Баба Ванѓа, рускиот претседател на Запад тивко го нарекуваат Неговото Височество.

Силниот однос што го покажува кон западните сили, цензурата во медиумите, задушувањето на опозицијата, менувањето на изборните закони за да може да „скокне“ од премиерската функција до претседателската функција, се многу причини за овој прекар, пренесува 24сата .

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!