Бајден не го очекуваше ова! Неочекуван „шамар“ по воведувањето санкции кон Русија

Претседателот на САД бара алтернативен начин за увоз на нафта и гас, откако целосно престана да купува руска нафта на пазарот.

Откако не успеа да ги добие посакуваните резултати и гаранции од венецуелскиот претседател Николас Мадуро, до пред неколку дена најголемиот непријател на САД, американскиот претседател Џо Бајден сега се обидува со своите најголеми сојузници во земјите од Персискиот залив како Саудиска Арабија и ОАЕ.

Меѓутоа, и Џо Бајден таму наиде на ѕид, кој не го очекуваше. Според американскиот Wall Street Journal, Бајден не успеал да разговара со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и со престолонаследникот Абу Даби и со владетелот на ОАЕ, шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, бидејќи никој не сакал да одговори.

Волстрит журнал, повикувајќи се на високи американски и саудиски претставници, пишува дека целта на повикот била да се разговара за прашањата за обезбедување меѓународна поддршка за Украина и контрола на поскапувањето на бензинот низ целиот свет.

Весникот наведува дека неодамна бил сведок на лоши односи меѓу Бајден и Саудиска Арабија, додавајќи дека Саудиска Арабија бара од администрацијата на Бајден поголема помош во Јемен, поголема поддршка за Иран и мешање во тужбите против Саудијците во САД за убиство на новинари. Џамала Кашоги 2018 година

Волстрит журнал пишува дека одбивањето на Бин Салман и Бин Зајед да го прифатат повикот на Бајден го изразува нивното незадоволство од обемот на поддршката на Вашингтон за војната во Јемен, како и нивното незадоволство од разговорите во Виена и можното обновување на поблискиот нуклеарен договор со Иран. Израел, по секоја цена, сака да спречи.

Принцот Бин Салман е лут што Катар ја зајакнува својата улога во посредувањето меѓу Вашингтон и Техеран и ги олеснува директните разговори меѓу нив.

Весникот цитира висок американски функционер кој вели дека двете страни се договориле да седнат на маса и да разговараат директно, без посредници, но најголемиот проблем е губењето на довербата една во друга.

Владимир Путин со инвазијата на Украина успеа да ја смени политичката реторика и ставови. И Бин Салман и Бин Зајед до пред инвазијата го молеа Бајден да разговара со него, а денес не сакаат ни да се јават на телефон.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!