Бегајте од оваа ХРАНА како ѓаволот од крстот: ни го уништува ИМУНИТЕТОТ и поттикнува треска, срцеви заболувања и депресија, полошо е од…

Ако сте уморни од инфекција, имате треска, воспаление или некоја друга болест, запомнете – откажете се од слатките што е можно поскоро! Направете го тоа за ваше добро.

Еве ја причината
Одамна е познато дека слатките и воопшто производите што содржат големи количини шеќер се штетни – повеќе од другата „ бела смрт“ , поточно солта и брашното.

Вишокот шеќер предизвикува зависност, промовира дебелина, дијабетес, срцеви заболувања, депресија, па дури и рак. Научниците веќе некое време знаат дека шеќерот му отежнува на телото да се бори против инфекции и други болести .

Научниците од Универзитетот Колумбија открија дека шеќерот ја инхибира способноста на белите крвни зрнца (леукоцити) да ги уништуваат вирусите и бактериите.

А тоа е дури 40 проценти! Ова е случај, меѓу другото, затоа што шеќерот ги спречува белите крвни зрнца да го „прифаќаат“ витаминот Ц – соединението што ги активира во борбата против болестите.

Според истражувачите, 100 гр шеќер се доволни за да се ослабат нивните одбранбени способности.Шеќерот и бонбоните не се единствената храна што е подобро да не ја јадете кога сте болни (или воопшто не).

Имунитетот го уништуваат и алкохолот, обоените пијалоци и пиењето големи количини кафе.

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!