Брачен пар со ќерка едвај избегал од Мариупол: Русите пукаа во луѓе кои чекаат ред за вода

Приказната на семејството Шветс од Русија го потресе целиот свет. Дмитро и Тања во првите 23 дена од војната биле сокриени во подрум во Мариупол заедно со нивната седумгодишна ќерка. Тие потоа побегнале во североисточна Украина, а во интервју за „Си-Ен-Ен“ кажаа дека бомбардирањето го уништило целиот град.

– Таму веќе нема град. Градот Мариупол повеќе не постои. Нема ниту една станбена зграда која не е оштетена или урната. Само 10% од луѓето останале во градот. Само пензионерите кои немаат пари или автомобили за да не можат да избегаат и оние кои не можат да пешачат. Не сме се избањале три недели. Правевме мокрење во торба или кофа – вели Тања.

Дмитро тврди дека во градот била изгубена и струјата и сигналот за мобилните телефони, но кажа и дека биле убивани цивили од страна на Русите.

„Семејството ретко го напушташе подрумот – излегуваа само да најдат храна и вода. Тие еднаш излегоа да помогнат во закопувањето на соседите убиени од руската артилерија додека чекаа ред за храна. Проблемот е што во градот нема ништо. Нема сигнал за мобилен телефон, нема интернет. Се беше исклучено – гас, вода, струја.

Готвевме на отворен оган. Собиравме дрва за огрев по парковите бидејќи немаше друга опција за опстанок. Ја делевме храната со соседите и роднините. Само нè убиваа. Да се ​​соберевме да најдеме вода, ќе пукаа во нас“, вели Дмитро.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!