Британците го претераа: Ѓоковиќ се уште нема доживеано вакво понижување

Британците баш немаат мерка, повторно „удрија“ на најдобриот тенисер Новак Ѓоковиќ, но овој пат навистина претераа.

Имено, тамошниот весник „Дејли маил“ решил да додели негативни спортски награди за 2020 година, а поради пандемијата коронавирус и во склад со специфичниот хумор направиле награди за ковидидиот на огодината.

Оваа „ласкава титула“ ја понел токму Ѓоковиќ.

Навистина скандалозно, грдо и понижувачки.

„Постоеја неколку кандидати за нашата најголема награда „Ковидидиот на годината“. Секоја недела се случувапе некоја спортска ѕвезда да ги прекрши правилата за изолација поради коронавирусот.

Сепак наградата оди во рацете на тенисерската ѕвезда, светскиот број еден, никој друг туку Новак Ѓоковиќ“, пишува Дејли Меил и продолжува:

„Само ѓоковиќ, човекот кој постојано предизвикува поделби, може да удри топка во лицето на судијата и да биде исфрлен од УС Опен, а тоа да не биде ни најблизу неговиот најконтроверзен потег годинава.

Србинот организираше Адрија тур на Балканот, во текот на општата изолација во јуни, поради што го освои првото место и доби награда Ковидидиот на годината“, се додава во текстот.

Се чини дека Британците не пропуштаат можност да го критикуваат и потценуваат Новак.

Целиот текст прочитајте го на овој ЛИНК

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!