Бурата од Шпанија полека се „сели“ кон Балканот: Нѐ очекуваат поларни денови и снег

Бурата Филомена и донесе на Шпанија невидени количини на снег и ниски температури, кои паднаа на рекордни -26 степени.

Тоа беше првиот снег во Мадрид во последните 10 години и нападна околу половина метар, што не е забележано во главниот град на Шпанија во последните 50 години. Во исто време, месечниот износ на дожд падна во Гибралтар за само два дена.

Во меѓувреме, овој циклонски систем се пресели преку Медитеранот, така што веќе ги покри источните делови на Балканот, Србија и продолжи кон Грција и Турција.

Метеорологот Дуња Мацоко Дрвар вели дека последниве години постоело правило дека ураганите треба да се преименуваат кога ќе дојдат во Европа како вонтропски циклони.

„Како и да е, без разлика дали тој циклон се нарекуваше Филомена или не, факт е дека тој е истиот систем, иако во меѓувреме, минувајќи низ Средоземното море, претрпе неколку промени. Сега стигна до Јонското и Егејското Море и продолжува на исток. “Тоа ќе донесе обилни врнежи од дожд во Турција, но и во делови од Грција.

Ова се релативно невообичаени ситуации за овој дел од светот, но во последните зими веќе имавме силни бури што донесоа невиден снег на јужните делови на Европа и Северна Африка”, изјави хрватски метеоролог.

Според него, антициклонот, кој се протега од западниот дел на јужна Европа и полека се шири кон север, во наредните денови ќе повлече поларен воздух до Балканот, поради што ќе забележиме многу ниски температури во следната недела.

„Оваа ситуација е резултат на меандрирање и на крајот пукање на таканаречениот поларен вртлог во повисоките слоеви на атмосферата“, вели Мацоко Дрвар.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!