Ново видео покажува колку бил силен земјотресот во Петриња: Не остана ништо на полиците во маркетот

Крововите се срушија, ѕидовите испукаа. Костајница, општина во Република Српска која се граничи со Хрватска, најмногу се тресеше на 29 декември минатата година.

Во разорниот земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала со епицентар во Петриња, беа оштетени околу 600 згради, од кои 15 беа за уривање и 37 за итна санација на Костајница.

Камерите во еден меркет го снимиле моментот кога започнал земјотресот. Додека клиентите гледаа наоколу и ја избираа стоката, сè од полиците почна да паѓа.

Да потсетиме, жителите на Костајница останаа на улиците до доцна во ноќта,плашејќи се да се вратат во сопствените домови, додека некои од нив дури ја поминаа ноќта во автомобили и други превозни средства.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!