ВИДЕО: „Пристигнува нова корона“ – ново предупредување од кинеската научничка која го откри Ковид 19

Кинеската научничка Си Џенгли од Институтот за вирологија во Вухан, предупреди дека во областите на југ и југоистокот од Кина, лилјаците носат други видови на коронавирус кој веќе сега може да се пренесе на луѓето.

Таа оценила дека е можно тие опасни вируси да циркулираат и надвор од границата на Кина, пренесува лондонскиот Гардијан.

„Мораме да ги побараме тие вирусит и во другите земји на Азија, не само во Кина, предложила Си, која е позната под надимакот „жена лилјак“, затоа што се занимава со изучување на коронавирусот кој го пренесуваат лилјаците.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!