ВИДЕО: Студентка заработува 50.000 евра годишно од нејзината професија – некои велат дека е бизарно

Оваа девојка снима видеа на кои шепка и така им помага на луѓето полесно да заспијат. Лоти Фелоус е 20 годишна студентка на Универзитетот во Бату, Велика Британија, која на годишно ниво заработува дури околу 45 илјади евра или неколку милиони денари.

Парите кои ги заработува се благодарение на прегледите кои таа ги има на видеата, а кои имаат од 10.000 до 60.000 прегледи, а ги снима со цел да им помогне на луѓето кои тешко заспиваат, полесно да го сторат тоа.

Овој метод е познат како ASMR (англиска кратенка за автономен сензорен меридијален рефлекс), и е опишан како масажа на мозокот, односно чувство на удобност што тече надолу по ‘рбетот за време на одредени вибрации и звуци.

Со својот шепот, Лоти ги опушта и ги привлекува луѓето, а од тоа заработува многу добро. „Мојата најрана меморија за ova се враќа во одделение, кога слушав дека наставникот тивко ја читаше приказната за целиот час.

Меките изговорени зборови и звуците што се врткаат низ главата те релаксираат и те носат брзо во сон, што секогаш ќе ме прави да се чувствувам поспано – се сети таа, објаснувајќи дека неодамна слушнала само за АСМР.

Го открив ASMR на Интернет само во почетокот на 2018 година, откако мајка ми слушна за тоа на радио и ми предложи да го пробам овој метод заради моите борби со менталното здравје и спиењето.

Се сеќавам дека барав видеа како ова на YouTube, и на почетокот помислив дека тоа е најчудното и најсмешно нешто што го видов по само неколку минути гледање.

Подоцна сфатив дека совршено ме опушти и дека создава чувство што го доживеав порано, но не знаев што е тоа, раскажува Лоти.

Така, во септември 2018 година таа решила да отвори свој канал и така да им помага на луѓето. Потоа вложила труд и пари во опрема, научила да монтира видеа и почнала да постигнува вистински успеси.

До сега има објавено 178 видеа, а ја следат повеќе од 88 илјади луѓе.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!