ВИДЕО: Хирург сподели снимки и покажа како изгледаат белите дробови на здрави пациенти, пушачи и на овие кои го прележале коронавирусот

Хирургот на клиниката за трауматологија, Британи Бенхед-Кендал, рече дека белите дробови на пациентите со посткавидна форма изгледаат многу полошо од белите дробови на пушачите.

Доцент на Универзитетот во Тексас, д-р Британи Бенкед-Кендал, лекуваше пациенти со коронавирусот од почетокот на пандемијата во март.

Како што рече таа, белите дробови на пушачите се малку заматени на снимките направени на рендген, додека белите дробови на луѓето кои го прележале коронавирусот се целосно бели, со изразени лузни и не обезбедуваат доволно воздух на другите органи.

„Постковидните бели дробови изгледаат полошо од белите дробови на кој било страствен пушач што некогаш сме го виделе“, напишал докторот на Твитер, додавајќи: „И белите дробови се распаѓаат, отежнато дишење продолжува и продолжува“. Лекарот истакна дека вниманието на научниците треба да биде насочено кон долгорочните последици од ковид.

Короната често предизвикува компликации, како што е пневмонија, со воспаление придружено со акумулација на течност во овој орган. И кога воздушните вреќи се полни со течност, тие не можат да примаат многу кислород, што предизвикува кашлање и отежнато дишење. Покрај тоа, студиите откриле оштетување на епителните клетки кај пациенти со корона, од носот до белите дробови, пишува „Дејли меил“.

Лекарот рече дека рентгенските зраци на сите нејзини пациенти кои имале симптоми на корона, покажале сериозно оштетување. Кога станува збор за асимптоматски случаи, 70-80 проценти од нив имале „лоши“ резултати на рендгенските снимки.

Британи Бенкед-Кендал истакна дека некои луѓе  велат дека се чувствуваат добро, а потоа со рендген снимка се регистрира проблемот на нивните бели дробови.

За да покаже како влијае ковид на белите дробови, таа покажа слики на здрави бели дробови, белите дробови на пушачите и оние на лицето кое се заразило со вирусот.

Рендгенските снимки на здрава личност покажува голема количина црн простор, што значи дека може да се вдише многу воздух. Рендгенските снимки на пушачите покажуваат бели линии и замаглување, што укажува на воспаление и оштетување на theидовите на белите дробови или воздушните вреќи.

На постковидната слика на белите дробови на пациентот се забележани бели облаци, што укажува на тоа дека тие се полни со течност, бактерии или клетки на имунолошкиот систем.

Луѓето со овие бели дробови не можат да вдишат кислород колку што е потребно овој орган за нормално функционирање. Експертите советуваат луѓето кои имаат потешкотии со дишењето да контактираат со лекар.

Важно е да се каже дека набудувањата на д-р Британи Бенкед-Кендал се однесуваат на пациентите што ги лекувала.

- Advertisement -

АКТУЕЛНО

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

error: Содржината е заклучена!